Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu
8. 11. 2018 11:06 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Maďarský MOL navyšuje ciele. Počíta aj so Slovnaftom.

Prevádzkový zisk skupiny by sa mal v rokoch 2019 až 2021 ročne zvýšiť o 10 % na 2,2 miliardy až 2,4 miliardy USD.

Maďarská skupina MOL, pod ktorú patrí aj bratislavská rafinéria Slovnaft, zvýšila svoje strednodobé ciele. Ako na stretnutí s investormi v Londýne informovala, prevádzkový zisk (EBITDA) by sa mal v rokoch 2019 až 2021 ročne zvýšiť o 10 % na 2,2 miliardy až 2,4 miliardy USD. „Umožňuje nám to strednodobé zvýšenie ťažby v divízii Upstream a významný príspevok divízie Služby zákazníkom,“ dodala plynárenská a ropná skupina. V rokoch 2022 až 2023 skupina MOL očakáva, že ročná EBITDA bude vďaka prínosu zo strategických investícií, vrátane projektu Polyol, ďalej rásť na úroveň 2,4 miliardy až 2,6 miliardy USD.

Divízia Upstream plánuje v strednodobom horizonte zvýšiť objem ťažby, pričom zo súčasných lokalít bude schopná až do roku 2023 vyťažiť 100 tisíc až 110 tisíc barelov ropného ekvivalentu denne. Umožní jej to aj rozvojový program na ťažobnom poli Shaikan v kurdskom regióne Iraku, rozšírenie podmorskej ťažby z ťažobných plošín v Spojenom kráľovstve, ako aj optimalizácia v Maďarsku a Pakistane. Skupina MOL chce do roku 2023 vytvoriť nové rezervy v objeme 350 miliónov barelov ropného ekvivalentu.

Ďalšia divízia skupiny Downstream bude podľa plánov do roku 2023 pokračovať v zvyšovaní efektívnosti a dosahovaní čistých úspor. „V rokoch 2022 až 2023 už bude mať viditeľný vplyv na zisk prvá časť strategických a transformačných projektov. Významným rastovým potenciálom pre skupinu MOL bude aj nariadenie Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) o lodných palivách. Zmena špecifikácie lodných palív zakáže palivá s vysokým obsahom síry od januára 2020, preto môžu rafinérie v Bratislave a Százhalombatte rozšíriť svoje marže, keďže v súčasnosti takýto typ paliva nevyrábajú,“ doplnila skupina.

Skupina MOL vo štvrtok usporiadala v Londýne stretnutie s investormi, kde informovala o aktuálnom dianí a úprave strategických cieľov definovaných v Stratégii skupiny MOL 2030, zverejnenej pred dvoma rokmi. Skupina MOL si zachováva robustný integrovaný obchodný model generujúci dobré výsledky. Zároveň sa transformuje na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Skupina MOL čakáva sa, že divízia Služby zákazníkom dosiahne EBITDA do roku 2023 viac ako 500 miliónov USD. Táto divízia plánuje zvýšiť predaj nepalivového tovaru a rozšíriť služby mobility. Maďarská skupina taktiež plánuje zdvojnásobiť do roku 2021 počet svojich prevádzok Fresh Corner na čerpacích staniciach na 1 250.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v maďarskej Budapešti. Aktívne pôsobí vo viac ako 30 krajinách, kde zamestnáva 26 tisíc ľudí. Prieskumné a výrobné aktivity spoločnosti MOL vychádzajú z viac ako 80 rokov skúseností v oblasti uhľovodíkov. V súčasnosti výrobnú činnosť realizuje v ôsmich krajinách a aktíva slúžiace na vyhľadávanie prírodných zdrojov má k dispozícii v trinástich krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dve petrochemické zariadenia v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku, ako aj vlastnú sieť takmer 2 000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Odporúčané články

Bratislavská rafinéria zverejní informácie o kvalite ovzdušia Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X