Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paroplynová elektráreň Malženice
Paroplynová elektráreň v Malženiciach. E.ON
20. 08. 2018 7:31 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Malženický paroplyn je už v rukách ZSE

Západoslovenskí energetici zatiaľ nevedeli konkretizovať, kedy by mohli obnoviť prevádzku paroplynovej elektrárne.

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE), v ktorej má štát 51-percentný podiel, kúpila od nemeckej spoločnosti E.ON paroplynovú elektráreň Malženice. „Na základe dohody a konzultácií oboch svojich akcionárov sme kúpili do svojho portfólia 100-percentný podiel v obchodnej spoločnosti prevádzkujúcej paroplynovú elektráreň Malženice. Tomuto kroku predchádzala investorská analýza z pohľadu technických, právnych a finančných aspektov. Rozhodnutie o akvizícii vychádza zo strategického významu paroplynovej elektrárne pre celú elektrizačnú sústavu SR,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Termín spustenia neznámy

Štát počíta s malženickým paroplynom vo svojich všetkých energetických stratégiách. V rámci analýzy v elektrárni prebehla v mesiacoch máj a jún tohto roku testovacia prevádzka. Tá podľa Dobošovej preukázala, že výrobný zdroj je v plnej miere pripravený na plnú prevádzku. Kedy by mohli elektráreň neďaleko Trnavy uviesť do prevádzky, však nespresnila. „Testovacia prevádzka prebehla pod dohľadom renomovaných európskych spoločností, ktorá preukázala, že výrobný zdroj je v plnej miere pripravený na plnú prevádzku. Momentálne je však predčasné sa vyjadrovať k presnému termínu spustenia,“ doplnila Dobošová.

Západoslovenskí energetici v súčasnosti sledujú vývoj cien komodít na trhoch. Nevedia preto v súčasnosti povedať, akým spôsobom budú paroplyn v Malženiciach prevádzkovať. „Na stole je niekoľko možností, o ktorých rokujeme s viacerými energetickými hráčmi, keďže Malženice predstavujú vhodný výrobný zdroj na poskytovanie podporných služieb, prípadne bilancovanie portfólia. Elektráreň Malženice je zároveň možné využiť pri zabezpečovaní stability dodávky a celej siete napríklad v súvislosti s expanziou obnoviteľných zdrojov a prípadných nepredvídateľných situácií v elektrizačnej sústave či výrobe,“ dodala Dobošová.

Flexibilný zdroj

Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) má Slovensko dlhodobo nízky podiel vysoko flexibilných zdrojov vo výrobe elektriny, čo môže v prípade nepredvídateľnej situácie vo výrobe elektriny, respektíve v elektrizačnej sústave, predstavovať riziko z pohľadu stability dodávky a siete. „Význam elektrárne Malženice je pre zaistenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky elektrizačnej sústavy SR z pohľadu krytia špičkového dopytu elektrizačnej sústavy SR a riešenia možných výpadkov veľký. Paroplynová elektráreň je pritom ekologický zdroj s účinnosťou výroby až 58 %. Paroplynový cyklus umožňuje veľmi flexibilný štart, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie elektrizačnej sústavy,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Trh bol proti

Spoločnosť E.ON prerušila prevádzku paroplynovej elektrárne Malženice na jeseň v roku 2013. Dôvodom bola jej nerentabilnosť. „Súčasná priaznivejšia situácia na komoditnom trhu umožňuje úvahy o jej opätovnom uvedení do prevádzky,“ konštatovala Dobošová.

Paroplynová elektráreň Malženice bola uvedená do prevádzky v roku 2010. Má inštalovaný výkon 436 megawattov. Pôvodná výška investície bola 430 miliónov eur. Pre nepriaznivé cenové podmienky na trhu bola elektráreň v októbri roku 2013 zakonzervovaná. Jej technológia bola v prevádzke približne 11 tisíc hodín.

Paroplynová elektráreň patrí medzi veľmi flexibilné zdroje s rýchlym štartom, ktorý je veľmi vhodný pre operatívne vyrovnávanie a regulovanie prenosovej sústavy. „Vzhľadom na inštalovaný výkon má tento zdroj jedinečnú pozíciu a význam v rámci energetickej sústavy SR, aj ako back-up pre jeden blok jadrovej elektrárne,“ uzavrela Dobošová.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X