Ministerstvo navýšilo limity pre pripájanie OZE či KVET, najväčšia časť je určená pre lokálne zdroje

Obnoviteľné zdroje energie
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Na budúci rok bude možné na Slovensku pripojiť 95 megawattov nových zelených zdrojov. Ministerstvo hospodárstva SR určilo na budúci rok limity pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a lokálnych zdrojov.

Objem bude vyšší

„Objem určeného inštalovaného výkonu pre budúci rok je podstatne vyšší ako predchádzajúce roky, a to spolu až 95 megawattov,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu Karol Galek.

Najväčšia časť určeného inštalovaného výkonu, až 59 megawattov, je určená pre tzv. lokálne zdroje. Tie vyrábajú zelenú elektrinu najmä na pokrytie vlastnej spotreby. Nie sú zaťažené tarifou za prevádzkovanie systému, ale súčasne nemajú právo na doplatok.

Inštitút považujú za dôležitý

„Inštitút lokálneho zdroja z pohľadu rozvoja lokálnych obnoviteľných zdrojov energie považujeme za veľmi dôležitý,“ doplnil Galek.

Rezort hospodárstva je povinný každý rok do 30. júna zverejňovať maximálny objem inštalovaného výkonu, ktorý je možné pripojiť do sústavy pre lokálne zdroje, ale takisto nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE a z KVET, ktoré majú nárok na podporu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR