Ministerstvu sa zvýšili peniaze, dá ich na likvidáciu jadra

Euro bankovky peniaze
Foto: Pixabay.com

Plány ministerstva využiť tieto peniaze na úhradu historického dlhu, ktorý vznikol v jadrovej energetike, schválil vládny kabinet.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) môže nevyužité prostriedky zo svojej kapitoly vo výške 23 miliónov eur presmerovať na takzvaný zadný palivový cyklus. Plány ministerstva využiť tieto peniaze na úhradu historického dlhu, ktorý vznikol v jadrovej energetike, schválil vládny kabinet. „Rozhodli sme sa presunúť financie pre túto oblasť na základe analýzy možností použitia voľných zdrojov z pohľadu ich efektívneho využitia, nutnosti dodržania zákonných termínov ich čerpania, ako aj aktuálnej potreby rozpočtu,“ zdôvodnil pre agentúru SITA kroky rezortu hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Peniaze sa zvýšili z iných projektov

Spomínané finančné prostriedky sa ministerstvu zvýšili z iných projektov. Na investičné stimuly neminulo 12 miliónov eur. Tieto prostriedky už rezort nevie vyčerpať na tento účel pre posuny v harmonogramoch realizácií investičných zámerov, ako aj pre zrušenie už niektorých schválených návrhov investičnej pomoci pre investorov. Ďalšie neminuté financie vo výške 11 miliónov eur mali smerovať na rekonštrukciu komplexov budov ministerstva na Mierovej ulici v Bratislave. „Projekt sa dostal do omeškania predovšetkým pre problematické a časovo náročné vysporiadanie rozdrobených a neprehľadných vlastníckych vzťahov okolitých a zastavaných pozemkov, ako aj pre náročnú dokumentáciu celého projektu,“ uviedlo ministerstvo.

Peniaze na likvidáciu jadra spravuje Národný jadrový fond

Prostriedky na likvidáciu jadra spravuje Ministerstvo hospodárstva SR. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet Národného jadrového fondu, ktorý vznikol v roku 2006. Účelom fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, keďže sa na ňu nenazbierali finančné zdroje.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Stano
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNJF Národný jadrový fondVláda SR