MOL investuje do novej výroby jednu miliardu dolárov

Rafinéria Mol
Rafinéria MOL mol.hu

Skupina MOL už podpísala licenčné zmluvy so spoločnosťami Evonik a Thyssenkrupp, ktoré jej umožnia vyrábať propylénoxid, ktorý je kľúčovým prvkom pre výrobu polyéterických polyolov využívaných v automobilovom či nábytkárskom priemysle.

Skupina MOL, do ktorej patrí aj bratislavská rafinéria Slovnaft, začína s realizáciou investičného projektu za jednu miliardu USD zameraného na výrobu polyéterických polyolov. Tie sa využívajú v automobilovom, obalovom či nábytkárskom priemysle. Skupina MOL už podpísala licenčné zmluvy so spoločnosťami Evonik a Thyssenkrupp, ktoré jej umožnia vyrábať propylénoxid, čo je kľúčový prvok pre výrobu polyéterických polyolov.

„Dnešná dohoda s našimi renomovanými partnermi predstavuje dôležitý krok pri realizácii stratégie skupiny MOL do roku 2030, ktorá nás transformuje na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Prvým rozhodujúcim investičným krokom pri premene na významného európskeho hráča je projekt Polyol. Inovatívna technológia, šetrná k životnému prostrediu, nám umožní stať sa jediným integrovaným výrobcom polyolu v našom regióne a bude tiež vstupnou bránou do ďalších vysoko ziskových oblastí chemického priemyslu,“ uviedol predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Podpísané licenčné zmluvy sa týkajú nákupu technologických licencií a projektových balíkov pre technológiu na výrobu propylénoxidu. Poskytovateľom licencie pre výrobnú jednotku peroxidu vodíka, ktorý sa bude využívať len na výrobu propylénoxidu, je spoločnosť Evonik, kým konzorcium spoločností Evonik a Thyssenkrupp Industrial Solutions AG bude licenzorom výrobnej jednotky propylénoxidu. Zmluvy so spoločnosťou Thyssenkrupp sa týkajú neskorších fáz inžinieringu a realizačných fáz výrobnej jednotky, kým zmluvy so spoločnosťou Evonik sú zamerané na dodávky vhodných katalyzátorov.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 25 tisíc ľudí a má viac ako sto rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnosti má MOL výrobné aktivity v ôsmich krajinách a prieskumné aktíva v trinástich krajinách. Prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Skupina MOL tiež vlastní sieť dvetisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MOL Group