Na druhú výzvu pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie je vyčlenených menej peňazí

Vseobecne energetika podvod
Ilustračné foto pixabay.com

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) vyčlenilo v druhej výzve na predkladanie žiadostí o príspevok na nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie spolu 1,6 milióna eur. Túto sumu môže rozdeliť medzi najviac dvesto záujemcov o dotáciu v objeme po 8-tisíc eur. „Počet žiadostí vychádza z možnosti rozloženia predkladania žiadostí v čase v priebehu roka,“ uviedol v utorok pre agentúru SITA rezort dopravy a výstavby v súvislosti s limitovaným počtom uchádzačov o dotáciu a celkovou výškou finančných prostriedkov.

Maximálny počet žiadateľov v druhej výzve je oproti prvej nižší o tristo, pričom rozpočet pri zachovaní výšky jednotlivého príspevku je teraz skromnejší o 2,4 milióna eur. V prvej výzve malo na príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie nárok päťsto záujemcov pri celkovom objeme dotácií 4 milióny eur.

Ministerstvo sa poučilo

Ministerstvo zdôvodňuje nižší počet možných uchádzačov a rozpočet tým, že sa chce vyhnúť skúsenosti z prvej výzvy, keď záujemcovia podali väčšinu žiadostí počas prvých dní. „Čo malo negatívny vplyv na následný proces posúdenia prijatých žiadostí. Ministerstvo má samozrejme záujem pokračovať s daným typom podpory aj v nasledujúcom období a vyhlásiť ďalšiu výzvu s prihliadnutím na disponibilné finančné zdroje a personálne kapacity na spracovanie žiadostí,“ vysvetlil rezort dopravy a výstavby.

V prvej výzve podalo elektronicky žiadosť o príspevok maximálne možných päťsto záujemcov, následne žiadosť listinne doručilo 480 uchádzačov „Z listinne doručených žiadostí bolo rozhodnuté o poskytnutí príspevku pri 397 žiadostiach v celkovej výške 3 176 000 eur,“ priblížilo ministerstvo. „V rámci prvej výzvy bolo v 11 prípadoch konanie zastavené pre nedodržanie lehôt na predloženie dokladov zo strany žiadateľa alebo predmetom konania nebol rodinný dom, ale rekreačný objekt a podobne,“ dodal rezort. V 70 prípadoch rozhodol neposkytnúť príspevok pre prekročenie celkovej podlahovej plochy alebo nedosiahnutie energetickej triedy A0 či požadovaných súčiniteľov prechodu tepla stavebných konštrukcií.

Podlahová plocha je obmedzená

Ministerstvo dopravy a výstavby vyhlásilo v pondelok druhú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Žiadosti o príspevok vo výške 8-tisíc eur môžu podávať elektronicky od 1. júla do 30. septembra 2020. Dotáciu môže získať maximálne dvesto majiteľov nových rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie, s podlahovou plochou do 200 štvorcových metrov, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najskôr v roku 2018.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR