Na likvidáciu jadra dlžíme vyše dvoch miliárd, odvod pre spotrebiteľov sa zatiaľ nezvýšil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Javys
Demolácia chladiacich veží v Bohuniciach.

Slovenským domácnostiam ako aj firmám ani v tomto roku nezdražie elektrina pre zvyšovanie odvodu na likvidáciu jadra. Od začiatku tohto desaťročia sa výška odvodu na riešenie historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, menila každoročne v júli na základe vývoja minuloročnej inflácie. Od minulého roku sa však mení výška odvodu na základe nariadenia vlády. Kabinet rozhodol, že odvod zostáva v tomto roku 3,27 eura za megawatthodinu dodanej elektriny, čiže na úrovni predchádzajúceho roku, a to aj napriek očakávanej minuloročnej inflácii.

Dlh za dve miliardy eur

Národný jadrový fond (NJF), ktorý spravuje prostriedky na likvidáciu jadra, mal ku koncu minulého roka k dispozícii viac ako 1,7 miliárd eur. V roku 2014 činil pritom historický dlh Slovenska na takzvaný zadný palivový cyklus vyše dve miliardy eur. „Výška historického deficitu bude prehodnotená v roku 2021 berúc do úvahy aktuálne potreby na vyraďovanie jadrových zariadení, spolufinancovanie vyraďovania jadrovej elektrárne V1 z prostriedkov EÚ a iné aspekty majúce vplyv na historický deficit,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ Národného jadrového fondu Peter Neštický.

Spotrebitelia elektriny zaplatili od roku 2010 na likvidáciu jadra 586 miliónov eur. Od začiatku roka 2015 do konca minulého roka bolo od koncových odberateľov elektrickej energie, ako odvod do NJF, vybraných 325,7 milióna eur. „Z týchto finančných prostriedkov je priebežne financované vyraďovanie jadrovej elektrárne A1 v plnom rozsahu, skladovanie vyhoreného jadrového paliva z elektrárne V1 a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktoré je tiež spolufinancované zo zdrojov EÚ,“ doplnil Neštický, podľa ktorého bude Národný jadrový fond v tomto roku hospodáriť s rozpočtom 76,754 milióna eur. V minulom roku NJF mal schválené finančné prostriedky vo výške 69,558 milióna eur.

Odvod sa zvyšoval pre infláciu

Celkovo sa odvod do Národného jadrového fondu, ktorý spravuje financie určené na likvidáciu jadra, pre infláciu zvyšoval päťkrát. Odvod z dodanej elektriny sa tak pre infláciu celkovo zvýšil z troch eur za megawatthodinu dodanej elektriny na súčasných 3,27 eura za megawatthodinu. V rokoch 2015 a 2016 sa odvod nezvyšoval, keďže na Slovensku štatistici rok predtým nezaznamenali infláciu.

Dosluhujúci vládny kabinet vo svojom nariadení schválil pre niektoré podniky na Slovensku zľavu pri platení odvodu na likvidáciu jadra a jadrových zariadení, takzvaný zadný palivový cyklus. Na základe nariadenia sa znížil odvod do jadrového fondu o 30 % pre podniky spadajúce do vymedzeného odvetvia. Zľavu z odvodu vo výške 75 % dostanú podniky, ktorých elektroenergetická náročnosť dosahuje najmenej 60 %. Zľava z odvodu na zadný palivový cyklus sa týka spoločností pôsobiacich vo výrobe rafinovaných ropných produktov, surového železa, ocele a ferozliatin a vo výrobe hliníka.

Prispievajú aj prevádzkovatelia

Na zadný palivový cyklus okrem spotrebiteľov elektriny prispieva aj prevádzkovateľ jadrových elektrární. Podľa zákona o Národnom jadrovom fonde, ktorý je účinný od začiatku tohto roka, začal odvod platiť aj prevádzkovateľ jadrových zariadení, ktoré nevyrábajú elektrinu. NJF bude mať v rokoch 2019 až 2021 na likvidáciu jadra od týchto podnikateľov k dispozícii vyše 215 miliónov eur.

Prostriedky na likvidáciu jadra spravuje Ministerstvo hospodárstva SR. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet NJF, ktorý vznikol v roku 2006. Účelom fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, keďže sa nenazbierali finančné zdroje na záverečnú časť jadrovej energetiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Neštický
Firmy a inštitúcie NJF Národný jadrový fond