Na Slovensko prišiel plyn z Maďarska cez Ukrajinu

Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA

Ukrajinský prevádzkovateľ prepravnej plynárenskej siete GTSOU prvýkrát prepravoval plyn medzi Maďarskom a Slovenskom. Nikdy predtým Ukrajina nezabezpečovala prepravu plynu medzi dvoma krajinami Európskej únie. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na šéfa GTSOU Sergeja Makohona. „Šírenie nového koronavírusu nás nezastaví v ďalšom rozvoji plynárenského trhu. Pokračujeme v zavádzaní nových služieb a hľadáme nové príležitosti využitia silného ukrajinského prepravného systému plynu,“ uviedol riaditeľ GTSOU na sociálnej sieti.

Nemecký obchodník

Celý spomínaný obchod sa pritom podľa neho uskutočnil na objednávku nemeckého obchodníka. „Objemy zatiaľ nie sú príliš vysoké, ale s istotou rozvíjame východoeurópsky plynárenský hub,“ dodal Makohon.

Ukrajinská spoločnosť informovala, že po podpise novej tranzitnej dohody s ruským Gazpromom, sa snaží zavádzať nové prepravné služby pre domácich aj zahraničných zákazníkov. Medzi nimi aj tranzit na kratšie vzdialenosti, čo umožňuje prepravovať plyn aj medzi Poľskom, Slovenskom, Maďarskom a v budúcnosti aj Rumunskom.

„Začiatok spustenia tejto služby umožní zintenzívniť obchod s plynom medzi krajinami vo východnej Európe a poskytne príležitosť pre dodatočné napĺňanie kapacít v ukrajinskom prepravnom systéme, ktorý po vybudovaní plynovodu Nord Stream 1 nie je využívaný naplno,“ uviedla spoločnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom