Na slovenských pumpách vládne pokoj, tento trend by mal pokračovať

Benzín

Na slovenských čerpacích staniciach by mala pokračovať pokojná atmosféra. Analytička ani v nasledujúcom týždni nepredpokladá výraznejšie zmeny v cenách benzínov či motorovej nafty. „Vzhľadom na vývoj v predchádzajúcich dvoch týždňoch, kedy bola aktivita na ropnom trhu utlmená, očakávame, že benzín na našich pumpách bude v nasledujúcom týždni taktiež stagnovať alebo len veľmi mierne rásť o pár desatín percenta,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Stále tankujeme za menej

Ceny benzínu na našich pumpách rástli minulý týždeň, ale len veľmi mierne. Priemerná cena 95-oktánového benzínu sa v minulom tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšila o 0,1 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,175 eur za liter. Podobný vývoj zaznamenal aj 98-oktánový benzín. Jeho priemerná cena sa zvýšila len o 0,2 % na úroveň 1,362 eur za liter. Najvýraznejšie sa zvýšili ceny nafty, a to o 0,9 % na hodnotu 1,046 eur za liter.

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín aj nafta stále lacnejšia o zhruba 11 až 17 %. „V posledných týždňoch sme, až na menšie výnimky, svedkami rastúcich cien benzínu na našich pumpách, čo odráža vývoj na svetovom trhu s ropou,“ podotkla Glasová.

Prázdninový režim ropy Brent

Počas minulého týždňa (29. týždeň) sa ropný trh vyvíjal stabilne a ropa Brent sa pohybovala v okolí hladiny 43 amerických dolárov za barel. Utlmená obchodná aktivita podľa analytičky zrejme súvisí už aj s letnou dovolenkovou sezónou. Ani obnovovanie karanténnych opatrení v Kalifornii ropným trhom príliš nezamávalo. Na ropnom trhu v podstate pretrváva cenová stabilita, a to napriek rastúcemu počtu novo nakazených nielen v USA, ale napríklad aj v Austrálii a Španielsku. „To vrhá tieň na budúce oživovanie globálnej ekonomiky,“ myslí si Glasová.

Počas tohto týždňa (30. týždeň) sa ropa Brent opäť vyvíjala v podstate stabilne a pohybovala sa v okolí hladiny 43 až 44 dolárov za barel. „Svedkami takéhoto prázdninového režimu na ropnom trhu budeme zrejme aj nasledujúci týždeň. Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová banka