Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VSD
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Deň práce pod napätím
5. 06. 2019 6:21 Aktuality od vEnergetike.skVSD Diskusia

Na stĺpoch a pod napätím

Súťaž distribučných spoločností a elektroenergetických firiem sa opäť konala na Elektrickej stanici Východoslovenskej distribučnej.

Zdolať 8-metrový stĺp s výstrojom a náčiním; bezpečne, podľa predpisov a pohotovo vykonať pracovnú úlohu, pritom dbať aj na bezpečnosť ďalších dvoch kolegov, to boli výzvy v poradí už tretieho Dňa prác pod napätím na NN vedeniach. Súťaž distribučných spoločností a elektroenergetických firiem sa opäť konala na Elektrickej stanici Východoslovenskej distribučnej, a.s. (VSD) v Lemešanoch a podmienky dokonale kopírovali každodennú elektrikársku realitu.

Tohto roku sa na súťaži zišlo desať trojčlenných tímov. Po ročnej prestávke si zmerali svoje zručnosti opäť v prácach pod napätím a vo výškach. Obmenou bolo zadanie pre konkrétny typ prác, ktoré je potrebné vykonať a ktoré je každoročným prekvapením. Pretože ani realita neprináša rovnaké, či dopredu známe prekážky. „Dnešným zadaním bolo vložiť do vzdušného vedenia vonkajšiu rozpojovaciu istiacu skriňu. To znamená rozpojiť vodiče vzdušného vedenia NN a zriadiť nové rozpojovacie a istiace miesto,“ uviedol hlavný porotca Juraj Bácskai, ktorý sa profesijne venuje tvorbe postupov pre práce pod napätím a výcviku pre tento typ prác.

V praxi nastáva v rámci súťaže namodelovaná situácia napríklad pri rozširovaní a zmene zapojenia siete. Výhodou techniky prác pod napätím je, že obyvatelia napájaní z tej-ktorej elektroenergetickej vetvy nie sú prácami nijako obmedzení, ako je to pri prácach, kedy je prerušenie distribúcie elektriny nevyhnutné. Tento typ prác však nie je vždy možné použiť, a to z dôvodu počasia. „Ak zmoknú špeciálne, na tento typ prác určené osobné ochranné pracovné pomôcky, strácajú svoju ochrannú funkciu a vtedy je nevyhnutné takúto prácu prerušiť. Inak kolegovia, ktorí nepracujú pod napätím, sú v teréne v zime, vetre, chlade i horúčavách,“ vysvetlil vedúci odboru Prevádzka VVN vedení a špecializované činnosti vo VSD Jozef Tóth.

Ako každý rok, aj tento rozhodovala nielen rýchlosť a kvalita prác, ale takisto dodržanie pravidiel bezpečnosti a ochrany pri práci (BOZP), ktoré sú pri prácach pod napätím a vo výškach ešte dôležitejšie, ako v iných prípadoch. Za pochybenia sa preto k získanému času prirátavali trestné minúty. Nakoniec prvé miesto obhájili víťazi minulých ročníkov – kolegovia z divízie Enerkos spoločnosti VSD s pracoviskom v Spišskej Novej Vsi s časom 1 hod a 39 minút. Druhé miesto získali kolegovia z Prevádzky sietí Západ vo VSD, ktorí pracujú v Starej Ľubovni. Na treťom mieste sa umiestnila firma BREDY ENERGY.

Odporúčané články

Záujem domácností o dotáciu na slnečné kolektory neutícha Benzíny a nafta by mohli v novom týždni ešte zlacnieť

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X