Nafta stále hľadá možnosti uskladnenia obnoviteľných zdrojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nafta
Podzemnný zásobník plynu

Slovenská spoločnosť Nafta, ktorá prevádzkuje podzemné zásobníky zemného plynu, plánuje naďalej pokračovať v projektoch inovatívneho skladovania obnoviteľných zdrojov energií (OZE). „Podzemné zásobníky plynu vytvárajú veľký potenciál pre skladovanie energie z rôznych zdrojov. Dnes sa totiž zelené energie dajú skladovať len v obmedzenej miere, a preto ostávajú často nevyužité,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk firma. Nafta v súčasnosti patrí medzi inovátorov, ktorí testujú uskladňovanie obnoviteľných zdrojov energií v podzemných zásobníkoch zemného plynu.

Vodík v podzemných zásobníkoch

Spoločnosť Nafta vidí veľký potenciál pri skladovaní vodíka v podzemných zásobníkoch. „Chceme preskúmať možnosti vybudovania podzemného zásobníka vodíka v slovenských podmienkach. Preto sme v spolupráci s výskumnými inštitúciami a univerzitami na Slovensku pripravili spoločný projekt. Zámerom je preskúmať správanie vodíka v podzemných ložiskách zemného plynu, jeho interakciu s abiotickými a biotickými zložkami, ako aj jeho správanie v samotných makroštruktúrach úložiska energie,“ doplnila firma. Na tento projekt chce Nafta získať finančné prostriedky aj z verejných zdrojov, keďže podľa nej projekt bude významným prínosom pre celý energetický trh.

„Úspešný projekt môže byť v budúcnosti jednou z možností uskladňovania nadbytočnej energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú zatiaľ vie ľudstvo skladovať len v obmedzenej miere, a preto ostáva často nevyužitá. Takéto riešenie by zvýšilo atraktivitu OZE, dovolilo by im naďalej rásť a odrazilo by sa aj na významnom znižovaní emisií,“ myslí si Nafta.

Projekt Underground Sun Storage

Najperspektívnejšie inovatívne projekty budúcnosti sa podľa spoločnosti Nafta týkajú najmä zvýšenia hodnoty zásobníka, a to či už cestou zvýšenej flexibility, efektivity alebo v projektoch zameraných na skladovanie energie vyrobenej z rôznych zdrojov. „Práve takýmto projektom bol aj Underground Sun Storage, na ktorom sme spolupracovali so spoločnosťou RAG. Projekt ukázal, že skladovanie vodíka v zmesi so zemným plynom je technicky realizovateľné aj v poréznom type ložísk. Projekt bol v rámci Európy jedinečný v tom, že sa realizoval v laboratórnych podmienkach a v druhej fáze aj priamo na vyťaženom ložisku zemného plynu,“ dodala.

Primiešavanie vodíka do plynu

Známym nedostatkom pri veterných, ako aj fotovoltaických elektrárňach je nepredvídateľnosť výroby vzhľadom na závislosť od počasia, a tým ich nestálosť. Elektrinu, ktorú vyrábajú, zatiaľ nevieme vo veľkom rozsahu efektívne skladovať. Preto je podľa slovenského prevádzkovateľa plynových zásobníkov potrebné obnoviteľné zdroje skombinovať s inými energonosičmi. „Jedným z nich je vodík a jeho primiešavanie do zemného plynu. Týmto spôsobom je možné využiť existujúcu plynárenskú infraštruktúru, čo môže významne zlacniť transformáciu energetiky a urobiť ju ekonomicky dostupnejšou. Navyše vodík je považovaný za jednu z najčistejších foriem energie na Zemi, nakoľko pri jeho reakcii s kyslíkom nevznikajú žiadne oxidy uhlíka,“ konštatovala Nafta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Nafta