Nájsť nového dodávateľa jadrového paliva pre slovenské atómky nie je také jednoduché, Temelín má iný typ reaktora

Slovenské elektrárne, Mochovce
Jadrová elektráreň Mochove. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Výmena dodávateľa jadrového paliva pre slovenské jadrové bloky nie je taká jednoduchá, ako v prípade českej atómovej elektrárne v Temelíne. Ide totiž o iný typ ruského jadrového reaktora. Kým slovenské reaktory sú VVER 440, reaktory v Temelíne sú typu VVER 1000.

„Česká atómová elektráreň v Temelíne je iný typ reaktora a používa iné palivo ako slovenské reaktory. Pre reaktory VVER 1000 sú odskúšané a používané dlhodobejšie rôzne typy paliva. Všetky reaktory typy VVER 440, teda na Slovensku, v ČR, Maďarsku a Fínsku využívajú len palivo od ruskej spoločnosti TVEL, nakoľko iné nie je k dispozícii,“ vysvetlila pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková.

Slovenské elektrárne podľa svojej hovorkyne intenzívne pracujú na diverzifikácii dodávateľa jadrového paliva. V súčasnosti však podľa Bakovej nie je možné odhadnúť, ako rýchlo Slovenské elektrárne prejdú na nové jadrové palivo. Závisí to aj od potenciálnych dodávateľov paliva a ich schopnosti palivo vyrobiť. „Palivo musí prejsť procesom licencovania, v ktorom musí byť preukázané, že jeho použitie bude bezpečné,“ konštatovala Baková.

Vo výberovom konaní na dodávateľa jadrových palivových súborov pre českú jadrovú elektráreň Temelín zvíťazila americká spoločnosť Westinghouse a francúzska firma Framatome. Palivo budú dodávať zhruba 15 rokov od roku 2024. Hodnota kontraktu je v miliardách českých korún. Vo výberovom konaní, ktoré sa začalo v apríli 2020, sa zúčastnili traja uchádzači, Framatome, Westinghouse a ruská spoločnosť TVEL. Z dôvodu diverzifikácie skupina ČEZ vybrala dvoch dodávateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oľga Baková
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne