Nárast cien energií môže zlikvidovať organizácie mesta Prešov. Vedenie radnice vyzvalo vládu, aby konečne konala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vedenie prešovskej radnice a zástupcovia firiem v Prešove a užšom regióne vyzývajú vládu, aby urgentne prijala opatrenia v súvislosti s nárastom cien v energetickej oblasti.

Ide o výsledok štvrtkového stretnutia, počas ktorého zástupcovia mesta, mestských firiem a kľúčových zamestnávateľov diskutovali o vážnych dopadoch energetickej krízy na chod objektov v správe mesta, ako aj súkromných prevádzok a zariadení v Prešove.

Nárast cien energií

Z neho vyplýva, že pre viaceré súkromné spoločnosti a organizácie môže byť enormný rast cien energií likvidačný. Informoval o tom v piatok hovorca mesta Vlado Tomek.

Dopady energetickej krízy podľa hovorcu zasahujú do životov obyvateľov a výrazne ovplyvňujú aj chod mesta Prešov a množstva firiem, ktoré pôsobia na jeho území. Viaceré subjekty, inštitúcie a organizácie v prešovskom regióne dokonca hovoria o existenčných problémoch.

Od vlády preto žiadajú urgentne prijať opatrenia pre stabilizáciu cien v energetickej oblasti na prijateľnej úrovni pre všetky segmenty trhu.

Rovnako požadujú opatrenia na kompenzáciu časti nákladov na energie pre územnú miestnu samosprávu a územnú regionálnu samosprávu, pre nimi zriadené a založené právnické osoby a organizácie, ako aj pre služby vo verejnom záujme.

Ďalšie opatrenia by sa mali týkať maximálnej eliminácie rizika zvyšovania nezamestnanosti v súvislosti s nárastom nákladov na energie, s čím podľa nich súvisí udržateľnosť a podpora podnikateľského prostredia.

Šetriť energiami nestačí

Zástupcovia mesta a firiem tiež žiadajú zmenu legislatívnych a technických noriem pri dodávkach tepla a energií, s ohľadom na súčasnú situáciu.

„Iba rýchlym prijatím potrebných opatrení sa vytvorí predpoklad na schopnosť odolávať extrémnym výkyvom cien energií, a podporí to stabilizáciu vo fungovaní podnikateľského prostredia a územnej samosprávy. Len rýchlo a adresne prijaté mimoriadne opatrenia dokážu zamedziť rizikám zvyšovania nezamestnanosti, zhoršovaniu sociálnych pomerov a s tým súvisiacich negatív,“ uvádza sa vo výzve.

Bez relevantných opatrení zo strany štátu nebude podľa radnice a firiem postačovať šetrenie nákladov na energie, ku ktorému už všetci zúčastnení pristúpili v maximálnej možnej miere v medziach legislatívy.

Pripomínajú, že jednotlivé subjekty alebo organizácie budú musieť prijať ďalšie nezvratné opatrenia, čo bude mať vplyv a negatívny dopad na plnenie spoločenských, ale aj zákonných povinností a dodržiavanie technických noriem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať