Návratnosť kúpnej ceny za VSE Holding bola nevýhodná, podľa Sulíka hrozí aj návrat manažérov Fica

Richard Sulík; SaS
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík počas tlačovej besedy v Národnej rade SR. Foto: SITA/Diana Černáková

Štát sa vzdal predkupného práva na 49-percentný podiel spoločnosti Východoslovenská energetika Holding (VSE Holding) aj pre obavu z vrátenia sa manažérov bývalého premiéra Roberta Fica.

Ako uviedol v Národnej rade SR (NR SR) minister hospodárstva Richard Sulík, návratnosť kúpnej ceny za spomínaný podiel VSE Holding spolu s možným návratom manažérov bývalých vlád nedávalo súčasnému vedeniu ministerstva argumenty pre kúpu minoritného podielu východoslovenských energetikov.

Nevýhodná návratnosť a návrat neschopných manažérov

„Kúpna cena bola medzi 700 a 800 miliónov eur. Keď sme si vyrátali, návratnosť tejto sumy je 24 rokov. A ešte, keď sme si predstavili, že prídu po nás takí manažéri, akí boli inštalovaní za premiéra Fica, tak to by bola ilúzia. Tak sme sa rozhodli, že do tejto investície nepôjdeme,“ povedal počas rozpravy k informácii o podmienkach predaja 49 % akcií VSE Holding nemeckej spoločnosti E.ON minister Sulík.

Štát získal za vzdanie sa predkupného práva 35,2 milióna eur. Peniaze pôjdu podľa Sulíka aj na rekonštrukciu Kúpeľov Sliač. Minister povedal, že k sume za neuplatnenie si predkupného práva sa viedlo viacero rokovaní.

„Povedali sme si, nech si to teda presunú Nemci, ale, že im to nedáme zadarmo. No a získali sme 35 miliónov eur. Ja to považujem za dobrý deal. Tá cena vznikla rokovaním. Začínali sme niekde na 10 miliónoch eur. Snažili sme sa asi v piatich alebo šiestich rokovacích kolách získať maximum. Takže sme nakoniec skončili pri cene 35,2 milióna eur,“ zdôraznil Sulík.

Tieň podozrení zostáva

Stále je tieň podozrení nad touto transakciou, myslí si nezaradený poslanec Peter Žiga. „V prvom rade ste nám mali vysvetliť, prečo sa štát neuchádzal o 49 % akcií VSE Holding. Štát by mal mať ambíciu vlastniť rozhodujúce podiely v energetických podnikoch. Poškodili ste štát,“ odkázal terajšiemu ministrovi hospodárstva jeho predchodca Žiga.

Minister hospodárstva Richard Sulík koncom júla informoval, že štát si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti VSE Holding, a.s. Tie kúpil koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur.

Súčasťou podpísaného memoranda majú byť aj ďalšie výhody, okrem iného predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter ŽigaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie E.ONMH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVSE HoldingVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika