Nord Stream 2 je zbraň v rukách Ruska, ukrajinský prezident dúfa v pomoc Bidena

Nord Stream
Prezident USA mal prestať vystupovať proti výstavbe projektu. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podľa jeho slov „prekvapil“ a „sklamal“ postoj amerického náprotivka Joea Bidena v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, o ktorom sa dozvedel z médií. Informoval o tom portál axios.com.

Biden údajne prestal vystupovať proti výstavbe spomenutého projektu, ktorý Ukrajina považuje za o0hrozenie národnej bezpečnosti. Nord Stream 2 bude po dokončení distribuovať plyn z Ruska smerom do Nemecka, čo Moskve umožní pri dodávkach plynu obchádzať Ukrajinu.

Ukrajina musí preukázať dobrú vôľu

„Toto je skutočná zbraň v rukách Ruskej federácie,“ povedal Zelenskij, ktorý dúfa, že sa mu podarí osobne stretnúť s Bidenom ešte pred Američanovou schôdzkou s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, a Spojené štáty napokon zastavia Rusko. Samotný Putin v piatok vyhlásil, že Ukrajina bude musieť preukázať dobrú vôľu, ak chce, aby cez jej územie prechádzal ruský plyn.

Stretnutie medzi Bidenom a Putinom sa uskutoční 16. júna vo švajčiarskej Ženeve. Bude to na záver Bidenovej prvej zahraničnej cesty na poste prezidenta, keď ho najprv čaká návšteva Veľkej Británie, kde bude stretnutie lídrov krajín G7, a následne zastávka v Bruseli na samite NATO.

Diskutovať budú o budúcnosti

Kremeľ nedávno vo vlastnom vyhlásení oznámil, že prezidenti budú diskutovať o „súčasnom stave a vyhliadkach rusko-amerických vzťahov, strategických otázkach stability a akútnych problémoch v medzinárodnej agende, vrátane interakcií v súvislosti s pandémiou koronavírusu a urovnávaním regionálnych konfliktov”.

Predmetom dialógu oboch prezidentov by tak mali byť aj naštrbené rusko-ukrajinské vzťahy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskij