Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil nabíjanie
Ilustračné foto. Getty Images
5. 06. 2019 6:18 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Nové kancelárske budovy už budú stavať s nabíjačkami

Malo by to platiť pre nebytové budovy s viac ako desiatimi parkovacími miestami.

Nové a významne obnovované existujúce nebytové budovy s viac ako desiatimi parkovacími miestami budú musieť mať v rámci podpory elektromobility najmenej jednu nabíjaciu stanicu elektrických vozidiel. Zároveň by mali byť vybavené infraštruktúrou vedenia, najmä rozvodmi pre elektrické káble aspoň na jednom z piatich miest na parkovanie pre neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc pre elektromobily. Vyplýva to z návrhu novely zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorý pripravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) a v utorok schválila vláda.

Infraštruktúru pre zriadenie nabíjacej stanice v budúcnosti budú musieť mať aj nové a významne obnovované bytové domy s parkoviskom pre viac než desať áut. Každá nebytová budova s vyše dvadsiatimi parkovacími miestami bude musieť mať minimálne jednu nabíjačku elektrických automobilov od 1. januára 2025. Novela prevezme smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) z 30. mája 2018, ktorou sa menia smernice o energetickej hospodárnosti budov a o energetickej efektívnosti. Spresňuje tiež definíciu technického systému budovy a zavádza novú definíciu systému automatizácie a riadenia budovy. Zmeny by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť 10. marca 2020.

„Cieľom právnej úpravy je podporiť energetickú hospodárnosť budov a nákladovo efektívnu obnovu súčasného fondu budov vzhľadom na dlhodobý cieľ v oblasti dekarbonizácie (zníženie emisií skleníkových plynov) a zavádzanie inteligentných technických systémov budov, ako aj automatizácie a riadenia budov,“ informoval rezort dopravy a výstavby. „Taktiež podporiť elektromobilitu zavedením požiadavky inštalácie nabíjacích staníc a infraštruktúry vedenia s cieľom umožniť neskoršiu inštaláciu nabíjacích staníc pri výstavbe nových budov alebo obnove existujúcich budov,“ uviedlo ministerstvo.

Požiadavky na nové a významne obnovované nebytové budovy sa podľa novely nebudú vzťahovať na budovy, pri ktorých žiadosť o stavebné povolenie alebo o povolenie zmeny stavby bude podaná do 10. marca 2021. Nebude sa to týkať ani tých významne obnovovaných budov, ak náklady na nabíjacie stanice a infraštruktúru vedenia presiahnu 7 percent celkových nákladov na významnú obnovu budovy.

Ministerstvo dopravy a výstavby predpokladá náklady zhruba 4-tisíc eur na inštaláciu jednej nabíjacej stanice s výkonom od 3,5 do 22 kilowattov. „Inštalácia nabíjacej stanice s vyšším výkonom a časom nabíjania kratším ako jedna hodina sa v budovách nepredpokladá. Elektromobil je možné pripojiť aj na bežnú zásuvku, 230 V alebo 400 V, prostredníctvom špecifického adaptéra, ktorý je dodávaný spolu s vozidlom, čo by sa mohlo tiež považovať za splnenie povinnosti súvisiacej a elektromobilitou v budovách,“ priblížil rezort dopravy. Náklady spojené s prípravou infraštruktúry vedenia pre neskoršiu inštaláciu nabíjacej stanice sú podľa ministerstva zanedbateľné oproti nákladom na výstavbu novej budovy či na významnú obnovu existujúcej budovy.

Odporúčané články

V Tatrách postavia desať nabíjacích staníc Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X