O Mochovciach sa v parlamente nehovorilo, koaliční poslanci neprišli na výbor

Parlament
Foto: SITA/Diana Černáková

Výbor Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti nemohol vo štvrtok rokovať. Dôvodom bola neúčasť poslancov vládnej koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd. Členovia výboru mali prerokovať dvadsať bodov, napríklad správu o záveroch kontroly Slovenskej stavebnej inšpekcie o dodržiavaní zákonných postupov pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, či o stave prípravy výstavby križovatky D4 a D1. Mali sa tiež zaoberať informáciou o aktuálnom stave dostavby a financovania tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce a viacerými vládnymi návrhmi noviel zákonov.

Predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová (SaS) bola nemilo prekvapená tým, že všetci členovia za koalíciu sa ospravedlnili z rokovania. „Práve oni by mali mať záujem na tom, aby ich návrhy boli prerokované a prijali sme k ním uznesenia,“ povedala Kiššová. Členovia hospodárskeho výboru Robert Fico a Martin Glváč (obaja Smer-SD) sa na jeho zasadnutí nezúčastnili ešte ani raz od ich zvolenia do tohto výboru.

O niektorých bodoch sa už rokovať nebude

Ďalšie rokovanie hospodárskeho výboru ako gestorského bude podľa Kiššovej v utorok 10. septembra, ale na ňom už nebude možné rokovať o týchto návrhoch, ktoré boli na programe vo štvrtok. „Budeme rokovať len o tých návrhoch, kde je hospodársky výbor gestorským. Riadny výbor bude až pred ďalšou schôdzou, takže týchto dvadsať bodov nebude prerokovaných,“ uviedla Kiššová. V prípade správy o D4 a R7 chce požiadať ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd), aby predložil aktualizované informácie.

„Pre mňa je to zarážajúce, pretože sa snažím zvolávať výbory na termíny, ktoré vyhovujú všetkým. Nikdy sa nestalo, aby som zvolala výbor tak, aby dvaja, traja členovia výboru povedali, že v tom čase nemôžu,“ poznamenala Kiššová k neúčasti členov za vládnu koalíciu. Štvrtkové rokovanie bolo podľa nej naplánované po súhlase všetkých členov výboru mesiac vopred.

Časť opozície sa obáva, že dostavba štvrtého mochoveckého bloku sa predĺži

Časť opozície sa obáva, že dostavba štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa predĺži. Poslanec Národnej rady SR Karol Galek (SaS) pochybuje, že ten bude možné dokončiť jeden rok po spustení tretieho bloku do prevádzky. Parlamentný hospodársky výbor, ktorý sa vo štvrtok neuskutočnil pre neúčasť členov za koaličné strany, mal prerokovať aj informáciu ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) o aktuálnom stave dostavby a financovania tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Poslanci opozície chceli vedieť, či je 270 mil. eur navyše už finálna suma na dokončenie dostavby oboch mochoveckých blokov. „Z nášho pohľadu to finálna suma určite nebude. Chceli sme vedieť, ako to vyzerá s termínmi, pretože na rokovaní vlády bol predložený aj harmonogram dostavby,“ povedal Galek. „Takisto máme obavu, že dostavba sa natiahne minimálne čo sa týka štvrtého bloku, ktorý pochybujem, že bude možné dokončiť jeden rok po spustení (tretieho),“ uviedol poslanec s tým, že im išlo hlavne o financovanie, kde zobrať ďalšie finančné prostriedky. Doterajší spôsob financovania dostavby mochoveckých blokov nepovažuje za systémové riešenie. „Treba nájsť nejaký kompromis, kde už Slováci sa na Mochovce nebudú skladať ani jedným eurom,“ poznamenal Galek.

Na výbore mali podľa poslanca prerokovať aj atómový zákon, ktorý prezidentka Zuzana Čaputová vrátila do parlamentu na opätovné prerokovanie a týka sa práve Mochoviec. „Tento zákon je pracovne nazvaný antiobštrukčný, mal naozaj prispieť k tomu, aby Mochovce boli dokončené načas a aby tam nedochádzalo k obštrukciám hlavne pri preberaní rôznych zásielok,“ priblížil Galek. Prezidentka v zákone namietala dve veci, ktoré by boli podľa poslanca opozície ochotní podporiť.

Dostavba dvoch jadrových mochoveckých blokov by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 5,4 miliardy eur. Oneskorenie bude mať vplyv aj na navýšenie celkového rozpočtu dostavby oboch blokov, a to v predpokladanom objeme 270 mil, eur. Manažment spoločnosti Slovenské elektrárne by už chcel viackrát navyšovaný rozpočet (dostavba začínala na sume 2,8 mld. eur – pozn. red.) dodržať.

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je v poslednom štádiu pred zavážaním jadrového paliva do reaktora. Ako uviedol na stretnutí s novinármi začiatkom júla generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, tretí mochovecký jadrový blok bol v štádiu rozšírenej revízie. „Je to posledný krok predtým, ako budeme zavážať jadrové palivo do reaktora,“ povedal Strýček. Technicky by mal byť tretí blok pripravený na zavážanie jadrového paliva v septembri tohto roku, doplnil riaditeľ generálneho manažmentu dostavby mochoveckých blokov Peter Andraško. Tretí blok by mali Slovenské elektrárne podľa ostatných vyjadrení uviesť do prevádzky začiatkom budúceho roka, štvrtý zhruba o rok neskôr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekJana KiššováMartin GlváčRobert Fico
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň Mochovce