Obnoviteľné zdroje budú na Slovensku podporované prostredníctvom aukcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA

Nový systém podpory bude podľa ministra hospodárstva Petra Žigu postavený tak, aby bol nákladovo efektívnejší bez akýchkoľvek dopadov na koncové ceny elektriny, alebo minimálnych dopadov.

Systém podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku by sa mal výraznejšie zmeniť. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už pripravuje novelu zákona, ktorou chce čo najviac odbremeniť spotrebiteľov energií od podpory zelenej energie. „Pripravujeme pre najbližší polrok nový zákon o obnoviteľných zdrojoch energií. Chceme sa dostať k tomu, aby sme sa vyhli tej negatívnej kritike, ktoré súvisela s tým, že obnoviteľné zdroje nám zaťažujú koncové ceny elektriny,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk minister hospodárstva Peter Žiga.

Nový systém podpory bude podľa neho postavený tak, aby bol nákladovo efektívnejší bez akýchkoľvek dopadov na koncové ceny elektriny, alebo minimálnych dopadov. „Urobíme to pravdepodobne štandardným európskym modelom, že štát si objedná dodávku elektriny z OZE. Bude to robiť aukciou. Napríklad štát si zadefinuje, že potrebuje tisíc megawattov elektriny zo slnečnej energie, 200 megawattov z biomasy a niekoľko stoviek megawattov z vody a tí hráči na trhu, ktorí ponúknu najlepšiu cenu respektíve najlepšie podmienky, tak dostanú tú licenciu na výstavbu obnoviteľných zdrojov,“ spresnil Žiga.

Nový zákon bude upravovať aj lokálny zdroj. „Lokálny zdroj znamená asi to, že keď vlastníte nejakú nehnuteľnosť, kde si napríklad nainštalujete fotovoltaické panely, tak podľa nového zákona už nebudete musieť dodávať elektrinu do siete a potom odkupovať zo siete inú elektrinu, ale v zásade budete môcť elektrinu vyrobenú vo svojom lokálnom zdroji hneď používať na vlastné účely,“ dodal Žiga.

Na novelu zákona sa čaká už dlhší čas. „Je to ešte stále v pracovnej skupine. Je tam niekoľko vecí otvorených, ktoré si potrebujeme vyladiť. Zákon by sme však chceli predstaviť v prvom polroku 2018,“ konštatoval Žiga.

Minister si vie v budúcnosti predstaviť využívanie viacero druhov obnoviteľných zdrojov. Okrem veterných elektrární nevylúčil ani jeden zelený zdroj. „Ja vidím v budúcnosti priestor pre slnečné elektrárne, vodné elektrárne, pre biomasu. Pre veterné elektrárne veľmi dobré podmienky nemáme a keď sa aj nájde vhodná lokalita, len ťažko by konkurovali naše veterné elektrárne veterným elektrárňam, ktoré majú iné krajiny postavené pri mori. Nie veľký potenciál vidím ešte pri geotermálnej energii. Ale myslím, že o tomto zdroji sa veľmi dlho rozprávalo a nemám pocit, že existuje aspoň jedna geotermálna elektráreň,“ uzavrel Žiga.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať