OKTE má nových členov predstavenstva, prešli komplikovaným výberom

Elektrina
Foto: ilustračné, Getty Images

Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, má nových členov predstavenstva. Dozorná rada Slovenskej energetickej a prenosovej sústavy, a.s. (SEPS), ktorá je materskou spoločnosťou OKTE, schválila na návrh predstavenstva SEPS nových členov predstavenstva Miloša Bikára, Martina Švandtnera a Michala Cabalu. Miloš Bikár sa stane predsedom predstavenstva OKTE.

Grilovanie pred trojčlennou komisiou

Ako informovala agentúru SITA spoločnosť SEPS, vymenovaniu troch nových členov predstavenstva predchádzal výber, do ktorého sa prihlásilo 14 uchádzačov. Dvanásti uchádzači neskôr absolvovali teoretický vedomostný test týkajúci sa energetiky, s ňou spojenej legislatívy a podnikania OKTE. Požadovaných 70 % správnych odpovedí odovzdali deviati kandidáti, ktorí museli v teste preukázať svoje vedomosti tzv. manažérskej angličtiny. Súčasťou výberového konania bolo aj vyplnenie manažérskeho profilu uchádzačov.

Následne nasledovalo „grilovanie“ kandidátov pred trojčlennou komisiou zloženou z dvoch členov predstavenstva SEPS Martina Riegela a Jaroslava Vacha a zástupcu ministerstva hospodárstva, štátneho tajomníka Karola Galeka. Výberová komisia odporučila do záverečného kola šesť kandidátov.

Transparentný a sofistikovaný výber

Predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun po individuálnych stretnutiach s kandidátmi nakoniec odporučil troch nových členov predstavenstva OKTE, ktorých dal na schválenie dozornej rade SEPS. „Verím, že tento pomerne komplikovaný, transparentný a sofistikovaný výber, ktorý sme v SEPS-e a na ministerstve financií pripravili, stál za to. Dnes schváleným novým členom predstavenstva, samozrejme, gratulujem a držím im palce pri reformovaní tak dôležitej inštitúcie slovenskej energetiky,“ povedal Dovhun.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. SEPS prevádzkuje spolu 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

Firma OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) začala svoju činnosť 1. januára 2011. OKTE je stopercentná dcérska spoločnosť SEPS. OKTE organizuje a vyhodnocuje organizovaný krátkodobý cezhraničný trh s elektrinou a zabezpečuje zúčtovanie odchýlok na území SR, vykonáva činnosť správy a zberu nameraných dát a centrálnu fakturáciu poplatkov súvisiacich s prevádzkou elektrizačnej sústavy. Organizuje a zúčtováva podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a výroby elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie Karol GalekMF Ministerstvo financií SROKTE Organizátor krátkodobého trhu s elektrinouSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava