Opozícia nebola ani po šiestykrát úspešná pri zákone o teple

Teplo
Ilustračné foto SITA

Opozícia sa snažila okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne.

Opozičným poslancom sa ani po šiestykrát nepodarilo schváliť novelu zákona o tepelnej energetike. Poslanci Národnej rady SR ju odmietli už v prvom čítaní. Šestnásti opoziční poslanci zo strany SaS a z hnutia OĽaNO sa snažili presadiť zmeny v teplárenskej legislatíve. „Chceme, aby si žiadatelia o stavebné povolenie, napríklad spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, mohli zvoliť výhodné dodávky tepla, a aby im nemohla byť znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ zdôvodnili poslanci svoje kroky.

Opozícia sa snažila okresať postavenie veľkých teplární v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní. Navrhovali, aby veľkí výrobcovia tepla nemali právomoc zúčastniť sa na stavebnom konaní a nemohli vydávať záväzné stanovisko k plánovanej výstavbe domovej kotolne. „V praxi toto neprijateľné ustanovenie v zákone o dodávateľovi ako o dotknutom orgáne vydávajúcom záväzné stanovisko znamená právo veta miestnej teplárne na zablokovanie výstavby vlastných kotolní v bytových domoch, teda akési teplárenské nevoľníctvo,“ myslí si pätnásť poslancov hnutia OĽaNO a jeden zo strany SaS.

Tí sú presvedčení, že takto nastavené podmienky nielenže odporujú predstavám o ekonomike založenej na liberálnych princípoch, ale odporujú aj dobrým mravom. „V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Pokiaľ je odberateľovi obmedzená možnosť alternatívneho riešenia zásobovania teplom, ktorého cieľom je predovšetkým zníženie výdavkov na energie, reálnym dopadom je najmä prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku,“ konštatovali opoziční poslanci.

Výrobcovia tepla už viackrát zopakovali, že novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v roku 2014, im nedala právo veta pri budovaní domových kotolní. „Stavebný úrad v stavebnom konaní posúdi každé záväzné stanovisko dodávateľa z hľadiska dodržania rozsahu pôsobnosti dodávateľa vyplývajúcej zo zákona o tepelnej energetike. Ak pritom zistí, že záväzné stanovisko dodávateľa bráni povoleniu výstavby zdroja tepla, je povinný začať konanie o riešení rozporov medzi záväznými stanoviskami. Podľa stavebného zákona, ak vznikne spor v dôsledku záväzného stanoviska vlastníka sietí, postúpi stavebný úrad takéto záväzné stanovisko nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo hospodárstva SR. V skutočnosti teda dodávateľ v stavebnom konaní nemá právo veta, ako je prezentované,“ reagoval Slovenský zväz výrobcov tepla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky