Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Národná rada SR NR
Národná rada SR SITA
25. 01. 2017 9:56 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Opoziční poslanci chcú opätovné prešetrenie novely o teple

Poslanci Jozef Viskupič, Eduard Heger a Karol Galek podali ešte v auguste minulého roka podnet na Generálnu prokuratúru SR, ktorá prípad postúpila NAKA.

Časť opozície požiada Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) o opätovné prešetrenie novely zákona o tepelnej energetike vo veci podozrenia z trestného činu korupcie, konkrétne podplácania a prijímania úplatku. Povedal to na tlačovej besede poslanec z hnutia OĽaNO Jozef Viskupič. „Vyšetrovateľ z NAKA sa s niektorými našimi argumentmi stotožnil, s niektorými z nášho pohľadu nepracoval dostatočne dôsledne,“ zdôvodnil.

Poslanci Jozef Viskupič, Eduard Heger (OĽaNO) a poslanec SaS Karol Galek podali ešte v auguste minulého roka podnet na Generálnu prokuratúru SR, ktorá prípad postúpila NAKA. Ako povedal Viskupič v stredu, zo šetrenia vyplynulo, že nastalo peňažné plnenie vo výške 85 eur za hodinu. Viskupič tiež informoval, že nastalo aj ovplyvňovanie výboru pri rozhodovaní medzi prvým a druhým čítaním. „Podľa vyšetrovateľa však takéto konanie navonok vykazuje znaky korupčného konania, avšak vzhľadom na skutkové okolnosti ide iba o jeho prípravnú fázu,“ doplnil Galek.

Ovplyvňovanie má dokazovať mailová komunikácia

Ako vysvetlili opozičníci v lete minulého roka, dôkazovým materiálom má byť mailová komunikácia medzi bývalým politikom Jaroslavom V. a združením zastupujúcim veľké teplárenské spoločnosti na Slovensku. „V jednom z mailov z januára 2014 Jaroslav V. ponúkol združeniu zabezpečenie ‚podpory optimálneho prístupu zo strany gestorského výboru NR SR k obsahu a kľúčovým paragrafom pripravovanej novely zákona o teple‘,“ uviedol v tom čase na tlačovej besede Viskupič.

Jaroslav V. mal podľa poslancov dostať úplatu 10 000 eur za to, že ovplyvňovaním zabezpečil, aby sa v zákone o tepelnej energetike vypustilo slovo „primerane“, ktoré dovtedy definovalo možnosti obce pri posudzovaní zámeru výstavby tepelného zariadenia s výkonom od 100 kilowattov do 10 megawattov. „Výsledkom je v súčasnosti prakticky zákaz konkurencie v oblasti teplárenstva a teplárenské nevoľníctvo pre všetkých, ktorí teplo odoberajú,“ uviedol Galek.

K téme

Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria. Na pivo vraj dávame viac ako na teplo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Malí podnikatelia a živnostníci zaplatia nižšie dane, rozhodujúci bude ročný obrat Foto: Igor Matovič bol účastníkom nehody na diaľnici D1 Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu Foto: Policajti zadržali Milana, ktorý mal kopnúť futbalistu v závere zápasu Slovana s Trnavou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X