Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eastring
Mapa trasovania plynovodu Eastring. eastring.eu
26. 05. 2017 9:05 Aktuality od vEnergetike.sk

Plynovod Eastring je na dobrej ceste

Eustream podpísal s Výkonnou agentúrou EÚ pre inovácie a siete (INEA) grantovú dohodu. Na základe nej môže slovenský prepravca začať čerpať európsku dotáciu.

Plynovod Eastring je bližšie k realizácii. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, totiž podpísal s Výkonnou agentúrou EÚ pre inovácie a siete (INEA) grantovú dohodu. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík, na základe tejto dohody môže slovenský prepravca začať čerpať európsku dotáciu pre štúdiu uskutočniteľnosti plánovaného paneurópskeho plynovodu Eastring.

Identifikujú parametre

„Na základe zmluvy Európska únia podporí štúdiu až do výšky 50 percent jej oprávnených nákladov, maximálne do sumy jeden milión eur, z prostriedkov Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility),“ dodal Kubík. Cieľom pripravovanej podrobnej štúdie uskutočniteľnosti je identifikovať optimálne technické a ďalšie parametre projektu vrátane trasovania. „Na základe výsledkov štúdie uskutočniteľnosti bude následne prijaté finálne investičné rozhodnutie o projekte,“ doplnil Kubík.

Podpora od ostatných krajín

Návrh finančnej podpory štúdie pre plynovod Eastring odsúhlasil koordinačný výbor zložený zo zástupcov 28 členských štátov EÚ vo februári tohto roka. „Priznanie grantu a následné podpísanie dohody s INEA je významným krokom pre plánovaný plynovod so statusom Projektu spoločného záujmu pre Európsku úniu,“ konštatoval Kubík. Žiadosť o grant z fondu CEF podala spoločnosť Eustream s podporou národných operátorov z Maďarska, Rumunska a Bulharska, teda všetkých krajín, cez ktorý má plánovaný plynovod prechádzať.

Plynovod Eastring prepojí plynárenskú infraštruktúru západnej Európy s juhovýchodnou Európou. Vďaka plánovanému plynovodu by sa mala zvýšiť bezpečnosť dodávok komodity pre celý región a to aj vďaka prístupu k novým zdrojom zemného plynu z rozličných regiónov vrátane kaspickej oblasti, Východného Stredomoria či Blízkeho východu.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete na zemný plyn v Slovenskej republike. Jej hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil takmer 2,5 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo 4 až 5 paralelných potrubí v celkovej dĺžke 2 332 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom takmer 550 megawattov.

Odporúčané články

Poliaci podpísali kontrakt na plynovod k slovenským hraniciam. Priblíži nás aj k nórskemu plynu. Ožije slovensko-maďarský plynovod? Obchodníci naznačujú, že áno.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X