PORADŇA: Akú termostatickú hlavicu na radiátor si vybrať?

Radiator
Ilustračné foto pixabay.com

V minulosti plastové koliesko, dnes sofistikované zariadenie. Ako sa vlastne zorientovať a podľa čoho nakupovať?

Vykurovacia sezóna už nedočkavo klope na dvere. V najnovšej Poradni vám prinášame pohľad na rôzne druhy termostatických hlavíc na radiátory. Aj v tomto prípade platí: “čo vyhovuje jednému nemusí druhému”. Rozhodnutie, ktorú hlavicu si vyberiete je tak len na vás.

Manuálne hlavice

Aj manuálne ovládateľné hlavice sú dnes už úsporné. Väčšinou majú automatickú reguláciu prietoku vykurovacej vody. Ak si teda niekto myslí, že radiátor na 3 stupni nebude hriať je na omyle. Pokiaľ teplota v miestnosti klesne pod teplotu zodpovedajúcu stupňu 3 (čo zodpovedá 20° C) hlavica automaticky otvorí prietok a radiátor sa zahreje. Rozsah teplôt týchto hlavíc je približne 8 až 28° C a väčšinou majú protimrazovú ochranu na 5°C.

Cena : od 8 do 20 eur za kus a výmena je možná v rámci bytu postupne.

Odporúčané použitie: tento typ hlavíc je vhodný pre byty a rodinné domy s vykurovaním na tuhé palivo. Ďalej pre miestnosti kde je potrebná len temperácia alebo kde sa vyžaduje stále konštantná a prevažne nízka teplota (napríklad sklady, verandy, chodby). V bytoch s centrálnym vykurovaním, v ktorých je skoro stále niekto doma (napríklad seniori, invalidi, ale aj ľudia pracujúci prevažne z domu) a teda požadovaná teplota v miestnosti sa príliš často nemení.

Digitálne hlavice

Digitálne programovateľné hlavice sa stali hitom a to najmä s ohľadom na úspory a komfort ich použitia. V tomto prípade je trh oveľa širší ako pri manuálnych a výber nespočíva len v pomere dizajnu a ceny. Rozsahy teplôt v tomto prípade sú okolo 5-30°C.  V rámci režimu domácnosti si dokážete túto hlavicu naprogramovať  tak, aby po Vašom odchode do práce znížila teplotu v miestnosti a tým šetrila náklady na vykurovanie. Zníženie teploty o 1° C šetrí približne 6% nákladov. Pri výbere týchto hlavíc je dôležité : či hlavica ponúka nastavenie režimu 5+2 (iný režim na víkend) alebo 7 samostatných dní. Niektoré hlavice totiž neumožňujú nastaviť si na víkend iný program ako na pracovný týždeň.  Či má hlavica detekciu otvoreného okna (táto funkcia je dôležitá a určite by mala byť podstatná vo výbere). Či má uzamknutie tlačidiel (táto funkcia je dôležitá ak máte malé deti). Niektoré hlavice majú možnosť nastavenia dovolenkového režimu  alebo rýchleho zahriatia tlačidlom Boost. Tieto digitálne hlavice potrebujú napájanie. Väčšinou ide o dve batérie AA. Ich výmena je nutná približne raz za 2 roky a hlavica Vás na potrebu výmeny batérii upozorní.

Cena: od 15 do 60 eur za kus a výmena je rovnako možná postupne.

Odporúčané použitie: Ideálne do bytov s centrálnym vykurovaním a to najmä pre domácnosti kde v rámci dňa ostáva domácnosť prázdna.  Rovnako vhodné sú v domácnostiach ktoré nie sú obývané celotýždenne (napr. pravidelné  odchody/príchody  na víkendy), ale aj obchodné prevádzky, kancelárie a iné. Programovateľné hlavice sa osvedčia všade kde zmena teploty je pravidelná a opakujúca sa a je možné nastaviť program. V takom prípade nám hlavice dokážu ušetriť až 30% nákladov na vykurovanie.

Inteligentné hlavice

Novinkou a určite aj  trendom v nasledujúcich rokoch sú inteligentné hlavice. Ide spravidla o hlavice, ktoré sa pripájajú k internetovej sieti (Wi fi alebo LAN) a poskytujú nám prístup aj mimo domu.  Väčšinou je potrebný akýsi „štartovací“ balíček v ktorom je centrálna jednotka a spravidla 2 termostatické hlavice. Toto riešenie  umožňuje nielen nastavenie programu vykurovania domácnosti , ale ponúka výraznejšiu flexibilitu. Teplotu v domácnosti viete upravovať kedykoľvek cez svoj smartfón. Aplikácia nám dokáže vygenerovať rôzne štatistiky a prehľady, rovnako dokáže vypočítať predpokladané náklady na kúrenie.  Hlavice dokážu sledovať Vaše správanie a prispôsobiť sa Vášmu režimu a tak vedia zabezpečiť naozaj vysoký užívateľský komfort. Ide o dizajnové kúsky, ktoré sa stávajú vkusným doplnkom  do domácnosti. Úplnou novinkou sú hlavice ktoré už nepotrebujú napájanie a zdrojom energie je u nich prebytkové teplo.  Dobrou správou pre užívateľov je aj čoraz dostupnejšia cena.

Cena: od 50 od 100 eur za kus a je nutné vymeniť na začiatok aspoň dva kusy. Štartovacia sada je najdrahšia a tak je výhodnejšia výmena v celej domácnosti naraz a rozrátaním sa náklady ja 1 hlavicu znižujú.

Odporúčané použitie: Riešenie je jednoznačne vhodné pre každého milovníka „smart“ riešení. Z hľadiska ceny a návratnosti by sme ho  odporúčali v domácnosti , kde je potrebná vysoká flexibilita. Časté  a neplánované výjazdy aj na niekoľko dní . Zároveň môže ísť o šikovné riešenie pre občasne obývané zariadenia. Napríklad sezónne apartmány, chaty alebo byty. Budete však potrebovať prístup na internet a vhodný zdroj kúrenia. Môže ísť o vhodné riešenie aj v miestnostiach v ktorých chcete kontrolovať a nastavovať  teplotu bez potreby ísť tam fyzicky.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom