Poslanec Galek chce odvolať šéfa ÚRSO. Vyzval premiéra, aby konal.

Ľubomír Jahnátek
Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Článok aktualizovaný

Poslanec Národnej rady SR za stranu SaS Karol Galek sa obrátil na predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby jeho kabinet odvolal šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomíra Jahnátka. Podľa opozičného poslanca totiž súčasný predseda regulačného úradu nevykonáva svoju funkciu nestranne a transparentne. „Sme presvedčení, že k porušeniu povinnosti konať nezávisle a nestranne došlo, keď predseda ÚRSO dal pokyn cez poslanca Maroša Kondróta na zmenu zákona o regulácii v sieťových odvetviach,“ uviedol na tlačovej besede Galek.

V prospech českého premiéra?

Poslanec za stranu Smer-SD Maroš Kondrót predložil do parlamentu v apríli tohto roku novelu zákona o regulácii. Podľa Galeka prijatím jeho novely sa právne zakotvia zľavy z tarify za prevádzkovanie systému pre vybraných koncových odberateľov. „Prijatím tejto novely bude v systéme tarify za prevádzkovanie systému nižší výnos finančných prostriedkov v objeme 100 miliónov eur. Chýbajúci deficit musí byť prerozdelení medzi všetkých ostatných odberateľov elektriny vrátane domácností,“ myslí si Galek, ktorý je presvedčený, že novelou zákona sa má pomôcť najmä spoločnosti Duslo Šaľa. Tá je súčasťou koncernu Agrofert, ktorý založil súčasný český premiér Andrej Babiš.

Je to úbohé, tvrdí šéf ÚRSO

Predseda ÚRSO kategoricky odmieta „úbohé a politicky motivované pokusy pána Galeka“. „Ide o úplne nezmysly po odbornej stránke. V skutočnosti je to presne naopak. Práve nová vyhláška ÚRSO v súlade s európskou legislatívou určila, že Duslo Šaľa už nebude, tak ako doteraz, spĺňať kritéria požadovanej energetickej náročnosti, teda firma už žiadnu zákonnú úľavu v budúcnosti nedostane!“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Kto s kým (ne)rokoval

Poslanec za SaS tvrdí, že jeho kolega Kondrót nemal v skutočnosti záujem na predložení predmetnej novely zákona o regulácii. „Ten, kto mal skutočný dôvod na predložení spomínanej novely, bolo Ministerstvo hospodárstva SR a rovnako aj ÚRSO,“ konštatoval Galek s tým, že dokazovať to majú viaceré mediálne vyjadrenia poslanca Kondróta.

„Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že nemá žiadnu vedomosť o nejakých konzultáciách expertov jeho úradu s poslancom Kondrótom. Predseda ÚRSO vždy bude chrániť záujmy zraniteľných odberateľov na Slovensku, na rozdiel od pána poslanca Galeka napojeného na solárnu loby na Slovensku,“ uzavrel Igaz.

Pobúrení podnikatelia

Klub 500, ktorý združuje najväčších podnikateľov na Slovensku, nesúhlasí s vyjadreniami poslanca SaS Karola Galeka. Ten kritizoval novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá čaká na definitívne schválenie v parlamente. „Úľavy z cien energií sú bežným nástrojom na udržanie energeticky náročného priemyslu v jednotlivých krajinách EÚ. Dôvod je jednoduchý, strategické postavenie daného sektoru a výroby. Ide o plošné, racionálne opatrenie, ktoré neselektuje majiteľov priemyselných podnikov,“ reagoval pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podľa Klubu 500 napríklad Nemecko v prijatej priemyselnej stratégii jasne definuje odvetvia, ktoré bude štát zvýhodňovať práve z titulu ich strategického postavenia. „Treba mať na zreteli aj skutočnosť, že podobne ako v Nemecku slovenské priemyselné podniky už dnes nebojujú len proti konkurencii z EÚ, ale v rámci obchodnej vojny i proti ázijským, či americkým konkurentom,“ konštatoval Gregor.

Žiadna zľava z cien energií

Poslancom Galekom napádaná novela, z ktorej má podľa neho profitovať Duslo Šaľa, pritom podľa Klubu 500 neposkytuje Duslu, ani ostatným dotknutým priemyselným podnikom, žiadnu zľavu z cien energií. „Energeticky náročný priemysel, dotknutý komentovanou novelou zákona o regulácii sieťových odvetví, sa vyznačuje stabilnými odberovými diagramami. Inými slovami, ide o veľkých odberateľov, ktorí uskutočňujú stabilný odber elektriny. Tým nevytvárajú dodávateľom energií a prevádzkovateľom sústav na rozdiel od ostatných priemyselných odberateľov dodatočné náklady na ošetrovanie vyrovnávania chodu sústav, ktoré sú spravidla vysoké a rastú s rastúcim podielom energie z obnoviteľných zdrojov,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Združenia priemyselných odberateľov energií Miroslav Kučera.

Šokovaný Soták

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták je z vyjadrení poslanca Galeka šokovaný. „Pán Galek asi zámerne nehovorí, koľko priemysel a aj domácnosti ročne doplácajú na podporu napríklad fotovoltiky kvôli neférovo nastaveným výkupným cenám. Práve podpora elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov spôsobuje nekonkurencieschopnosť slovenského priemyslu,“ podotkol Soták.

Podľa neho slovenský priemysel zaplatil za posledných 10 až 15 rokov miliardy eur na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, najmä fotovoltiky. „Pán Galek by mal radšej diskutovať o témach ako konkurencieschopnosť ekonomiky a priemyslu, prípadne o životnej úrovni našich občanov. Bez priemyslu na Slovensku nebudú žiadne príjmy štátneho rozpočtu, nebudú zdroje na chod štátnej a verejnej správy, na plnenie základných funkcií štátu. To by si mal pán Galek uvedomiť a pripravovať návrhy, ktoré budú konkurencieschopnosť Slovenska zlepšovať,“ uzavrel Soták.

Premiér Pellegrini nechce komentovať nezmysly

Premiér Peter Pellegrini nechce komentovať výzvu poslanca Karola Galek. „Predseda vlády nevidí dôvod akokoľvek komentovať tieto nezmysly poslanca Galeka,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Úradu vlády SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekĽubomír JahnátekPeter PellegriniRadoslav IgazTibor GregorVladimír Soták
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví