Pre výrobcov zelenej elektriny sa mení záruka pôvodu elektriny

OZE
setri.sk Ilustračné foto

Výrobcov zelenej elektriny čakajú od nového roka zmeny týkajúce sa záruk pôvodu elektriny. „Od 1. januára 2020 nastávajú pri zárukách pôvody dve hlavné zmeny. V prvom rade sa mení subjekt vykonávajúci činnosti spojené so zárukami pôvodu. Z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prejdú tieto kompetencie na Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Ten bude po novom zodpovedný za evidenciu, vydávanie, prevody, uplatnenie a rušenie záruk pôvodu elektriny. ÚRSO však bude vykonávať nad týmito činnosťami dohľad,“ uviedol pre agentúru SITA Juraj Ondrejka z advokátskej kancelárie Poláček & Partners.

Podmienky vydania záruk pôvodu

Ako dodala jeho kolegyňa Andrea Baloghová, druhou zásadnou zmenou je zmena podmienok vydania záruk pôvodu. „Tie budú oveľa prísnejšie. Tu nastala zásadná zmena v tom, že ak si výrobca už uplatňuje podporu doplatkom alebo príplatkom, záruka pôvodu mu na jeho účet nebude vôbec vydaná,“ povedala pre agentúru SITA Baloghová s tým, že to však neznamená, že ju OKTE nevydá vôbec. „Takáto záruka vydaná bude, avšak nebude vedená na účte výrobcu, ale na oddelenom účte OKTE a ponúkaná na takzvaných aukciách. Podľa slov OKTE budú takto získané finančné prostriedky použité na zníženie tarify za prevádzkovanie systému,“ dodala Baloghová.

Výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo z vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET) si tak podľa právnikov môžu vydýchnuť. „Zmeny v oblasti záruk pôvodu sa ich pri nároku na doplatok alebo príplatok od nového roka nedotknú o nič viac, ako za predchádzajúcej právnej úpravy,“ podotkol Ondrejka.

Oslobodenie od spotrebnej dane

Zuzana Hudáková z advokátskej kancelárie Poláček & Partners však odlišne vníma oslobodenia od spotrebnej dane z elektriny. Zákon o spotrebných daniach z elektriny naďalej ustanovuje, že od dane je oslobodená len zelená elektrina, ktorej pôvod sa preukáže zárukou pôvodu. „Ak si teda výrobca uplatní právo na podporu doplatkom či príplatkom, nebude mať nárok na vydanie záruky pôvodu na jeho účet a teda nebude môcť preukázať colnému úradu splnenie podmienky pre oslobodenie od spotrebnej dane z elektriny. Otázkou však je, nakoľko sa táto skutočnosť výrobcov dotkne,“ vysvetlila Hudáková.

V prvom rade je podľa právnikov potrebné skúmať, kedy vôbec výrobcovi zelenej elektriny vzniká daňová povinnosť. „Zákon hovorí, že je to v dvoch prípadoch – ak výrobca vyrobenú elektrinu dodá priamo koncovému spotrebiteľovi, alebo ak ju spotrebuje v rámci jeho podniku. Výrobcovi, ktorý vyrobenú elektrinu iba dodá výkupcovi, teda nedodáva elektrinu priamo koncovému spotrebiteľovi, na túto elektrinu daňová povinnosť vôbec nevznikne. Daň je v tomto prípade povinný zaplatiť dodávateľ,“ myslí si Hudáková.

Výrobca je však povinný zaplatiť daň aj za elektrinu, ktorú spotrebuje vo svojej prevádzke pri výrobe elektriny. Ide o tzv. ostatnú vlastnú spotrebu. Táto elektrina bola doteraz po predložení záruky pôvodu od dane oslobodená. „Keďže však od nového roka výrobcovi záruka pôvodu vydaná nebude, oslobodenie od dane mu na ostatnú vlastnú spotrebu poskytnuté nebude,“ dodala Hudáková.

Dôvodová správa k novele zákona o podpore podľa právnikov túto skutočnosť opomína. Je tak podľa Ondrejku otázne, či bolo účelom zákonodarcu zaťažiť výrobcov s právom na podporu touto daňovou povinnosťou, alebo ide iba o dôsledok nedostatočnej komunikácie medzi príslušnými rezortami. Podľa dostupných informácií sa totiž zákon o spotrebnej dani z elektriny meniť neplánuje. „Určitou útechou je v tomto prípade aspoň skutočnosť, že technologická vlastná spotreba elektriny ostáva oslobodená od dane aj naďalej. Oslobodenie od tejto dane totižto výrobca nemusí preukazovať zárukou pôvodu,“ uzavrel Ondrejka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OKTEPoláček a PartnersÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví