Preprava plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou sa zvyšuje

Plynovod Vojany Užžhorod
Interiér kompresorovej plynovej stanice plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. Foto: SITA/Jozef Jarošík.

Ukrajinci zvyšujú odber zemného plynu zo Slovenska. Kým v decembri minulého roka odoberali plynovodom Vojany – Užhorod denne od dvoch do štyroch miliónov metrov kubických plynu, vo februári tohto roka sa objem prepravy plynu zo Slovenska na Ukrajinu zvýšil na zhruba 20 miliónov metrov kubických. Ako vyplýva z údajov zverejnených spoločnosťou Eustream, vojanský plynovod je v súčasnosti využívaný na polovicu.

Maximálna kapacita 44 miliónov

Náš východný sused začal postupne navyšovať odber plynu zo Slovenska už v januári tohto roku. Začiatkom roka odoberali Ukrajinci vojanským plynovodom približne 11 miliónov metrov kubických plynu denne. Koncom januára to už bolo niečo vyše 16 miliónov metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra 2016. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu, čo je maximálna denná kapacita.

Z Ukrajiny na Slovensko

Aj Slovensko navyšuje prepravu plynu z Ukrajiny. Cez prepravný bod Veľké Kapušany v súčasnosti odoberá počas ostatných februárových dní vyše 100 miliónov metrov kubických plynu denne. V januári pritom maximálny denný odber plynu dosiahol 88 miliónov kubíkov. Denne sa však cez Veľké Kapušany väčšinou prepravilo menej ako 80 miliónov kubíkov plynu.

Preprava zemného plynu z Ukrajiny bola rekordná počas viacerých júlových dní minulého roka. Podľa údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, na vstupnom bode Veľké Kapušany počas desiatich dní presahovala vtedajšia preprava plynu hodnotu 200 miliónov metrov kubických za deň. Najvyššie hodnoty boli tesne nad 210 miliónov. Ide o rekordný údaj za viac ako sedem rokov. Vyššie hodnoty boli zaznamenané naposledy v januári 2012.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eustream