Prevádzka nových vedení s Maďarskom sa odkladá

Elektrina vedenie
Ilustračné foto. pixabay.com

Nové elektrické vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom budú o čosi neskôr. Uvedenie nových slovensko-maďarských prepojovacích vedení medzi elektrickými stanicami Veľký Ďur – Gönyű – Gabčíkovo a Rimavská Sobota – Sajóivánka do prevádzky bolo posunuté z konca tohto roka na apríl budúceho roka. „Je to z dôvodu nepredpokladanej mimoriadnej situácie, predovšetkým v súvislosti s pandémiou COVID-19,“ informoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy, Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

V apríli budúceho roka

Nový očakávaný dátum uvedenia 400 kilovoltových vedení do komerčnej prevádzky je stanovený na 5. apríla 2021. „Uvedený dátum je určený na základe najodbornejších odhadov zohľadňujúcich súčasnú situáciu, doterajšie poznatky a bežný postup príslušných úradov na slovenskej i maďarskej strane,“ dodala firma SEPS.

Aktuálna koronakríza môže uvedenie spomínaných elektrických vedení znova oddialiť. „Z dôvodu nepredvídateľnosti vývoja situácie, predovšetkým v súvislosti s pandémiou COVID-19, nie je možné celkom vylúčiť možnosť ďalšieho odkladu uvedenia dotknutých vedení do komerčnej prevádzky,“ konštatoval prevádzkovateľ prenosovej sústavy s tým, že v prípade akejkoľvek zmeny uvedeného termínu budú neodkladne informovať účastníkov trhu s elektrinou, ako aj verejnosť.

Posilnia možnosti cezhraničného prenosu elektriny

Spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava a MAVIR podpísali zmluvu o výstavbe dvoch 2 x 400 kilovoltových vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka začiatkom roku 2017. Slovensko-maďarský profil bol identifikovaný ako jedno z úzkych miest vo východnom regióne centrálnej Európy. Výstavba spomínaných vedení a ich následná prevádzka tak má posilniť možnosti cezhraničného prenosu elektrickej energie. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy očakáva od vybudovania nových vedení zvýšenie bezpečnosti prevádzky prenosovej sústavy SR ako celku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava