Pripravovaná deregulácia cien energií prinesie podľa VSE viacero pozitív, Slovensko priblíži k európskym štandardom

Peniaze, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pripravovaná deregulácia cien energií prinesie slovenským odberateľom viacero pozitív. Myslí si to predseda predstavenstva Východoslovenskej energetiky (VSE) Miroslav Kulla.

Zároveň očakáva, že vďaka zrušeniu regulácie cien energií ako ju v súčasnosti poznáme, sa vytvorí skutočné konkurencieschopné prostredie a prinesie väčšiu rôznorodosť produktov a služieb pre zákazníkov, napríklad variabilnú tarifikáciu.

Rozvoj nových technológií

„Aj keď je ešte skoro vyjadrovať sa k deregulácii, bude záležať na mnohých detailoch ako bude realizovaná, na druhej strane môžeme povedať, že nás určite v roku 2022 ovplyvní,“ povedal pre agentúru SITA Kulla. Deregulácia by mala podľa východoslovenských energetikov pomôcť rozvoju nových technológií.

„Regulácia nám bránila investovať a nasadzovať nové technológie, či naplno využívať existujúce, ako je napríklad inteligentný merací systém. Som presvedčený, že menej regulácie pomôže aj Slovensku dosiahnuť ciele v oblasti energetickej efektívnosti či v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Rozhodne našu krajinu priblíži k európskym štandardnom,“ konštatoval Kulla.

Regulovaná tarifa

Šéf východoslovenských energetikov očakáva, že aj v tomto roku porastie počet zákazníkov, ktorí budú zvažovať udržateľnosť pri nákupnom rozhodovaní aj pri výbere dodávateľa elektriny či zemného plynu. „Aj v roku 2022 budeme preto ponúkať dodávku elektriny krytú z OZE pre domácnosti i firemných zákazníkov,“ uzavrel Kulla.

Ministerstvo hospodárstva SR naďalej pri deregulácii cien energií počíta pri domácnostiach aj s regulovanou tarifou. Bude určená tým zákazníkom, ktorí nebudú ochotní byť aktívni na trhu s dodávkami energií, a budú ju chcieť využiť. Ministerstvo už pripravilo veľkú novelu zákona o energetike, ktorá počíta so zrušením regulácie cien energií od roku 2023 pri elektrine, respektíve od roku 2026 pri plyne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kulla
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVSE Východoslovenská energetika