Repowering podpory pre výrobcov zelenej elektriny finišuje, zapojilo sa takmer 500 subjektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, obnoviteľné zdroje,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prolongácia podpory alebo takzvaný repowering pre výrobcov zelenej elektriny ide do finále. Ako informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, do schémy prolongácie podpory doplatkom, ktorá znižuje ceny elektriny pre slovenské domácnosti, sa celkovo zapojilo 468 subjektov.

„Dvadsaťtri výrobcov elektriny zo slnečnej energie a jeden výrobca elektriny z vodnej energie do tejto schémy vstúpili dobrovoľne,“ dodal Igaz.

Stovky cenových konaní

Z celkového počtu 468 cenových konaní o znížení ceny elektriny pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie pri predĺžení podpory úrad už vydal 437 rozhodnutí, ktorými vyhovel navrhovanému zníženiu ceny elektriny s účinnosťou od 1. januára budúceho roka. Právoplatnosť už nadobudlo 265 cenových rozhodnutí.

„Evidujeme ďalších 12 konaní, ktoré sú prerušené, respektíve plynie lehota na doplnenie podkladov pre rozhodnutie. Zvyšných 19 konaní bude ukončených v stanovenej lehote a úrad v týchto prípadoch spracúva posledné podklady,“ dodal Igaz.

Prolongácia pri podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE) bola zavedená v novele zákona v lete tohto roku. Niektorým výrobcom zelenej elektriny sa tak predĺži podpora zo súčasných 15 rokov o ďalších päť rokov, ale bez jej zvýšenia.

Odberatelia by mali zaplatiť menej

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby ustanovila povinnosť pre výrobcov elektriny s právom na podporu predložiť úradu do 31. augusta návrh na zníženie ceny elektriny, ak za predchádzajúci kalendárny rok dosiahla priemerná výška ich doplatku najmenej 150 eur za megawatthodinu a celková výška doplatku dosiahla najmenej 75-tisíc eur.

Vďaka prolongácii zaplatia v roku 2022 slovenskí odberatelia za elektrinu menej. Úspora bude podľa predbežných výpočtoch ÚRSO približne do 60 miliónov eur. Výsledkom prolongácie bude podľa regulačného úradu pozitívny dopad na výšku tarify za prevádzkovanie systému, ktorá významne vstupuje do koncovej ceny elektriny pre všetkých odberateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví