Rusi hlásili pokles čerpania ropy cez stanicu Budkovce, Transpetrol však pokračuje v dohodnutých dodávkach

Transpetrol, ropa, ropovod
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Preprava ropy cez slovenskú časť ropovodu Družba a dodávky ropy uskutočňuje spoločnosť Transpetrol v dohodnutom harmonograme a podľa požiadaviek odberateľov. Pre agentúru SITA to konštatoval slovenský prevádzkovateľ ropovodného systému.

Technické problémy

Ruská spoločnosť Transneft pred dvoma dňami upravila svoj harmonogram dodávok ropy ropovodom Družba a to pre pokles čerpania cez prečerpávaciu stanicu Budkovce. Pokles čerpania mal nastať pre technické problémy, uviedol podľa ruskej agentúry TASS hovorca ruského prevádzkovateľa ropovodu Igor Demin.

„Akékoľvek požiadavky na zmenu, tak na strane odberateľov, ako aj na strane prevádzkovateľov, sa riešia štandardným postupom, aby bola uspokojená ktorákoľvek strana a aby plánované množstvo prepravenej ropy nebolo znížené,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Transpetrolu Linda Vaškovičová.

Kapacita je využívaná na polovicu

Transpetrol prepravuje a skladuje ropu v Slovenskej republike. Spoločnosť zároveň prevádzkuje slovenskú časť ropovodu Družba. Prepravná kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 miliónov ton za rok a jeho dĺžka je 444 kilometrov.

V súčasnosti je tak kapacita využívaná zhruba na polovicu. Firma zamestnáva viac ako 300 pracovníkov a pre nasledujúce obdobie neplánuje v počte zamestnancov žiadne výrazné zmeny. Prostredníctvom ministerstva hospodárstva vlastní štát 100 % akcií v Transpetrole.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor DeminLinda Vaškovičová
Firmy a inštitúcie TransnefťTranspetrol