Rusko oznámilo, že Slovensku zníži dodávky plynu o polovicu

Plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Rusko obmedzuje dodávky plynu na Slovensko o polovicu. Informoval o tom v piatok podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľa SPP Richard Prokypčák.

Na provokácie upozorňoval

Dodávky ruského plynu boli podľa neho krátené už v utorok, a to zhruba na úrovni 10 percent. „V stredu sa dodávky krátili o 15 percent, včera (vo štvrtok) prišlo ku kráteniu vo výške 34 percent a dnes nám ruská strana oznámila, že nás kráti o polovicu,“ povedal Prokypčák na IT konferencii Jarná ITAPA 2022.

SPP sa pripravuje aj na možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu. „Upozorňoval som, že keď budete vyhlasovať, že chcete zaplniť zásobníky v Európe na 80 – 90 percent, vyprovokujete protistranu, aby začala dodávky znižovať, aby sa ten cieľ nepodarilo naplniť,“ podotkol Prokypčák

Nie sme jediní v Európe

Podľa Prokopčáka je otázne, ako to bude pokračovať. Za každú chýbajúcu megawatthodinu dávajú do zásobníka ďalšie navyše.

„Uvidíme aká bude reálna situácia v Európe, lebo nie sme jediní, kto sa snaží naplniť zásobníky. Ak by chýbal plyn z Nord Streamu, bude otázka, aké budú dodatočné množstvá k dispozícii,“ uviedol Prokypčák.

Ako dodal, na Slovensko v súčasnosti reálne prúdi plyn z Nórskeho mora, ako aj z poslednej dodávky z lode LNG, ktorá bude vyložená zhruba za deň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Prokypčák
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel