Rusko sa stalo najväčším dodávateľom ropy pre Čínu, z prvej priečky vytlačilo Saudskú Arábiu

Ropa, Rusko, Čína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rusko sa stalo najväčším dodávateľom ropy pre Čínu, keďže Moskva komoditu predala Pekingu za zľavnené ceny pre medzinárodné sankcie za vojnu na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dovoz ruskej ropy do Číny sa v máji medziročne zvýšil o 55 percent a dosiahol rekordnú úroveň. Import, ktorý zahŕňa ropovod Východná Sibír – Tichý oceán aj dodávky po mori, dosiahol minulý mesiac takmer 8,42 milióna ton, vyplýva z dát Čínskej generálnej colnej správy. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko tak vytlačilo z prvej priečky Saudskú Arábiu, ktorá bola najväčším poskytovateľom ropy Číne. V máji dodávky saudskoarabskej ropy predstavovali 7,82 milióna ton.

Čína posilnila kúpu ruskej ropy napriek tomu, že dopyt oslabili pandemické obmedzenia a spomalená ekonomika. Čínske spoločnosti, vrátane štátneho rafinérskeho gigantu Sinopec a štátom riadenej firmy Zhenhua Oil, v ostatných mesiacoch zvýšili svoje nákupy ruskej ropy po tom, čo im ponúkli výrazné zľavy, keďže sa kupujúci v Európe a USA odklonili od ruských energií v súlade so sankciami za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom