Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
18. 09. 2013 14:30 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Ruský rezort financií chce znížiť vývozne clo na ropu

Ruské ministerstvo financií navrhuje postupné zníženie vývozného cla na ropu a zvýšenie dane z ťažby nerastných surovín počas nasledujúcich troch rokov. Ide o súčasť snáh zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Vyplýva to z dokumentu, ktorý v stredu získala agentúra Reuters. Ministerstvo v ňom navrhuje zvýšiť v roku 2014 daň z ťažby na 491 rubľov (RUB) za tonu, v nasledujúcom roku na 515 RUB a v roku 2016 na 545 RUB za tonu. V súčasnosti sa táto daň nachádza na úrovni 470 RUB za tonu. Zároveň chce znížiť základné vývozné clo na ropu zo súčasnej úrovne 60 % na 59 % v roku 2014, na 58 % v roku 2015 a 56 % v roku 2016.

Z dokumentu tiež vyplýva, že rezort navrhuje zníženie vývozného cla na ľahké ropné produkty, a to na 64 % v roku 2015 a na 62 % v roku 2016. V súčasnosti je na úrovni 66 %. Námestník ministra financií Sergej Šatalov ešte minulý týždeň povedal, že tento krok podporujú ruský prezident Vladimir Putin a aj premiér Dmitrij Medvedev.

Rusko, ktoré je najväčším producentom ropy na svete, musí nájsť rovnováhu medzi svojou potrebou opäť naplniť štátnu pokladnicu a obavami, že by odstrašilo potenciálne investície do projektov, ktoré by zvýšili objem produkcie. Ruské ministerstvo financií v apríli informovalo, že chce energetickému sektoru zvýšiť dane, aby malo z čoho zaplatiť vylepšovanie infraštruktúry, ktoré je potrebné na dosiahnutie udržateľnej miery rastu. Návrh vyvolal nespokojnosť ťažobných spoločností, ktoré varovali, že daňové zaťaženie by mohlo mať negatívny dopad na budúcu produkciu, a tým pádom aj na príjmy ruskej štátnej pokladnice.

Odporúčané články

Putin a Medvedev podporujú zníženie vývozného cla na ropu Rakúšania objavili v Barentsovom mori nové náleziská ropy

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Bol to nervózny deň, hodnotí Peter Sagan 10. etapu Tour de France 2019 Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X