SEPS stále bez nových manažérov. Výberové konanie bolo pred mesiacom

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA

Ani po vyše mesiaci od výberového konania nie sú známi noví členovia predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Nie je isté, či sa podarilo výberovej komisii výberové konanie aj ukončiť. Ministerstvo financií SR, ktoré je jediným akcionárom SEPS, je pri danej téme strohé. „Ministerstvo financií SR bude o výsledkoch výberového konania informovať v krátkom čase na tlačovom brífingu. O uskutočnení TB budeme média včas informovať,“ odkázal agentúre SITA tlačový odbor ministerstva financií.

Dlhé výberové konanie

Rezort financií nekonkretizoval, prečo tak dlho trvá výber nových členov predstavenstva. Deň po výberovom konaní sa rezort iba vyjadril, že komisii bude vyhodnotenie výberového konania trvať dlhšie, a to pre veľký záujem zo strany uchádzačov.

Výberové konanie sa uskutočnilo 15. októbra. Pre pandemickú situáciu bolo výberové konanie len písomnou formou. Výberová komisia tak musí vyhodnotiť všetky testy od uchádzačov. Celkovo sa o pozíciu člena predstavenstva slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy uchádzalo 61 záujemcov, podmienky splnilo 55 uchádzačov.

Rezort financií hľadá všetkých štyroch členov predstavenstva slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Tých vyberie výberová komisia. Predsedom výberovej komisie je predseda výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti Peter Kremský za hnutie OĽaNO, ktoré nominovalo za ministra financií Eduarda Hegera. Nádejných nových manažérov štátneho podniku taktiež hodnotia štátny tajomník ministerstva, generálna tajomníčka služobného úradu, zástupca ministerstva hospodárstva a zástupca zamestnancov podniku.

Záujem majú aj dočasne dosadení

Konečné slovo výberu však bude mať opäť minister financií. „O obsadení funkcií rozhoduje minister, pričom osobu, ktorá bude zvolená za člena predstavenstva obchodnej spoločnosti, vyberie zo zoznamu uchádzačov, ktorí vyhoveli kritériám výberového konania,“ upozorňuje ministerstvo financií.

O pozíciu člena predstavenstva SEPS mali zabojovať aj ministrom Hegerom v apríli dočasne dosadení manažéri Jaroslav Vach a Martin Riegel. Tí mali podľa informácií portálu vEnergetike.sk ešte stále v spoločnosti SEPS úradovať, keď sa v utorok (20.10. 2020) zúčastnili na rokovaní predstavenstva. Podľa platného vládneho uznesenia však môže minister stopercentnej štátnej akciovky dočasne vymenovať manažérov len na obdobie šiestich mesiacov. Jaroslav Vach ako aj Martin Riegel pritom boli do funkcií dočasne vymenovaní 17. apríla 2020.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJaroslav VachMartin Riegel
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava