SEPS v prvom kvartáli s poklesom zisku, znížili sa výnosy z taríf za prenos elektriny

Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) dosiahla ku koncu marca zisk pred zdanením vo výške 26,5 milióna eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 8 %. Podnik zaznamenal počas prvých troch mesiacov tohto roka výnosy vo výške 92,8 milióna eur. „Pokles zisku spôsobili najmä nižšie výnosy z taríf za prenos pre domácich odberateľov, ktoré klesli hlavne pre medziročné zníženie týchto taríf, ktoré ako všetky tarify našej spoločnosti určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Koronakríza ovplyvňuje hospodárenie

V marci tohto roku výšku výnosov z taríf určených ÚRSO negatívne ovplyvnil podľa Deáka aj začiatok šírenia ochorenia COVID-19 a z toho vyplývajúci pokles objemov prenesenej a koncovej spotreby elektriny, na ktoré sa tieto tarify uplatňujú. „Mimoriadna situácia spôsobená dôsledkami šírenia ochorenia COVID-19 negatívne ovplyvňuje aj hospodárenie našej spoločnosti v tomto roku a to hlavne v dôsledku klesajúcich objemov prenesenej a koncovej spotreby elektriny, na ktoré sa uplatňujú tarify určené ÚRSO. Preto spoločnosť pristúpila k redukcii svojich prevádzkových a investičných nákladov, ktorými sa snaží tieto negatívne vplyvy čo najviac eliminovať,“ konštatoval Deák.

Vlani s nárastom zisku

Spoločnosť SEPS dosiahla v minulom roku celkové výnosy 371,667 milióna eur. Náklady štátnej firmy vrátane dane z príjmov sa pohybovali na úrovni 302,4 milióna eur. Zisk spoločnosti po zdanení v minulom roku bol vo výške 69,3 milióna eur. Rok predtým pritom podnik vykázal čistý zisk v objeme takmer 51 miliónov eur.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Norbert Deák
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava