Slováci chcú zelenú elektrinu, o dotácie na fotovoltaické panely požiadali stovky domácností

Solárne panely, fotovoltaické panely
V projekte Zelená domácnostiam II pribudlo v pondelok takmer 900 nových žiadostí o poukážku na fotovoltické panely v celkovej hodnote 1,3 milióna eur. Foto: ilustračné, Thinkstock

Záujem slovenských domácností o dotáciu na fotovoltické panely neutícha. V projekte Zelená domácnostiam II pribudlo v pondelok takmer 900 nových žiadostí o poukážku na fotovoltické panely v celkovej hodnote 1,3 milióna eur. Rezervovaná je tak celá suma podpory, ktorú Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) mimoriadne uvoľnila na fotovoltické inštalácie.

Žiadosti o poukážky na slnečné kolektory je možné naďalej podávať až do naplnenia zásobníka, v ktorom bola v aktuálnom období vyčlenená suma 1,5 milióna eur.

Začali s vydávaním prvých poukážok

„K prvým podaným žiadostiam na slnečné kolektory budú poukážky vydané už v utorok 7. septembra. Dovtedy si môžu domácnosti podané žiadosti skontrolovať a v prípade potreby upraviť. Ak zistia chybu, môžu zadané údaje po prihlásení do informačného systému zmeniť s výnimkou údajov o mieste inštalácie,“ informovala agentúra.

K žiadostiam na fotovoltické panely budú prvé poukážky vydané v najbližších dňoch, keď klesne pod minimálny finančný limit hodnota platných vydaných poukážok, ktoré zatiaľ nie sú preplatené.

Výška podpory závisí od výkonu zariadenia

Žiadosti o poukážky na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu bude možné podávať od 8. septembra 2021.

„Nakoľko sa v zásobníkoch ešte nachádzajú žiadosti o poukážky na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu zaregistrované skôr, je pravdepodobné, že k novým žiadostiam budú poukážky vydané až v roku 2022,“ konštatovala energetická agentúra.

Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra