Slováci majú čoraz väčší záujem o krby a kachľové pece. Odborníci radia, s čím ich kombinovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krb, kachle
Dopyt po krboch a peciach na Slovensku rastie. Foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopyt po krboch a kachľových peciach neustále rastie. Ako uviedol prezident Cechu kachliarov Štefan Bobocký, vysoké životné náklady z dôvodu inflácie nútia ľudí na Slovensku prehodnocovať spôsob vykurovania.

„Okrem záujmu o tepelné čerpadlá a solárne systémy rastie záujem aj o krby a kachľové pece. Tie sú vhodným doplnkom a kombináciou k nízkoenergetickým zdrojom tepla,“ dodal Bobocký.

Zvýšený dopyt je od koronavírusu

Na Slovensku je v súčasnosti okolo 335-tisíc individuálne zhotovených krbov a kachľových pecí. Ich inštalovaný výkon presahuje 2 300 megawattov. Ročne sa pritom na Slovensku postaví a nainštaluje približne 10-tisíc nových krbov, pecí a sporákov.

Zvýšený dopyt Slovákov po krboch a kachľových peciach navrhnutých na mieru eviduje Cech kachliarov už od prepuknutia pandémie Covid-19.

„Obmedzenie pohybu, ako aj veľký nárast záujmu o kúpu domov a chát spôsobil rast investícii aj do krbov, sporákov aj kachľových pecí. Následne nízke úroky a dostupné hypotéky tento trend ešte viac podporili,“ dodal Bobocký s tým, že vojna v susednom štáte a neisté dodávky plynu prinútili domácnosti prehodnotiť čím budú kúriť v svojich domovoch.

Najvhodnejšia kombinácia

Krb alebo kachľová pec sa v zahraničí a v čoraz väčšej miere aj na Slovensku kombinuje s inými nízkoenergetickými vykurovacími systémami využívajúce obnoviteľnú energiu. Najvhodnejšou kombináciou je krb alebo kachľová pec a tepelné čerpadlo (vzduch).

„Keď je vonkajšia teplota nízka, tepelné čerpadlá sa stávajú takmer čisto elektrickým ohrievačom, pretože na dosiahnutie dostatočnej teploty v miestnosti je potrebné veľké množstvo elektriny. Tu môže pomôcť krb, kachľová pec alebo sporák na drevo,“ konštatuje Robert Šalvata, prezident medzinárodného zväzu kachliarov VEUKO.

„V obľube sú tepelné čerpadlá, ktoré získavajú energiu zo vzduchu. Ideálne je ich pritom kombinovať s krbmi a kachľovými pecami. Klesajúca teplota vonku znižuje účinnosť najpoužívanejších tepelných čerpadiel vzduch voda, a vtedy sa ľuďom najviac pýta zakúriť si a užívať príjemné a zdravé sálavé teplo a potešiť sa pohľadom na plápolajúci oheň,“ konštatoval Bobocký.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert ŠalvataŠtefan Bobocký
Firmy a inštitúcie Cech kachliarov