Slováci najviac energií spotrebujú na vykurovanie

Teplo, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Slovenské domácnosti najviac využívajú energie na vykurovanie domácnosti, a to až 68 %. Nasleduje ohrev vody (15 %), osvetlenie (12 %), varenie (6 %) a klimatizácia (0,1 %). „Najviac využívame zemný plyn (64,5 %), nasleduje druhotné teplo (26 %), elektrina (5,7 %), obnoviteľné zdroje energie (1,9 %), tuhé palivá (1,4 %) a ropné produkty (0,4 %),“ informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Európania podobne ako Slováci

Európske domácnosti spotrebujú v priemere štvrtinu energie v Európskej únii. Najviac sa využíva v domácnostiach zemný plyn (32 %) a elektrina (25 %). Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za rok 2018 napríklad obnoviteľné zdroje energie zhltnú 19,5 %, nasledujú ropné produkty (11,6 %) a druhotné teplo (8,7 %). Malý podiel pokrývajú tuhé palivá (3,4 %).

Európske domácnosti sa príliš v účele spotreby nelíšia od tých slovenských. „Európske domácnosti spotrebujú najviac energie na vykurovanie svojich príbytkov, čo tvorí až dve tretiny konečnej spotreby energie v sektore bývania. Elektrická energia využívaná na osvetlenie a väčšinu elektrických spotrebičov predstavuje zhruba 14 percent z celkovej spotreby energie. Za ostatné roky sa spotreba zvyšovala, v niektorých krajinách pri domácnostiach hovoríme aj o vyše 10-percentách,“ dodala Buchláková s tým, že to však nezahŕňa využívanie elektriny na napájanie hlavných vykurovacích, chladiacich alebo varných systémov.

Priemerná slovenská domácnosť minie na bývanie, vodu, elektrinu či plyn takmer štvrtinu svojich príjmov. „Od roku 2007 u nás výrazne tieto výdavky rástli. Kým pred viac ako 10 rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3 %, vlani to bola vyše štvrtina. Rástli ceny elektriny, plynu ale aj celkového nájmu,“ konštatovala analytička.

Ako ušetriť?

Ceny energií by mali pritom na Slovensku v budúcom roku klesnúť. Posledné mesiace totiž v dôsledku koronakrízy klesá cena silovej elektriny na burzách, čo môže mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti.

Analytička má niekoľko tipov, ako na energiách ušetriť. „Aj keď energetické úspory si často vyžadujú vstupné investície (zateplenie, regulácia kúrenia a montáž termostatických hlavíc, výmena kotla, výmena žiaroviek za úsporné) sú aj kroky, ktorými je možné usporiť bez vynútených nákladov. Tu patrí napríklad zníženie teploty v domácnosti, jej prispôsobenie účelu miestnosti, vypínanie kúrenia pri odcestovaní, vypínanie spotrebičov namiesto ponechávania v stand-by móde,“ uzavrela Buchláková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Buchláková
Firmy a inštitúcie EurostatSlovenská sporiteľňa