Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OZE veterná elektráreň
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto SITA/AP
13. 05. 2014 15:08 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Slováci postavia veternú elektráreň vo Fínsku

Spoločnosť E-Group postaví v južnom Laponsku veternú elektráreň s výkonom desať megawattov. Výstavba si vyžiada investície v objeme 15 miliónov eur.

Je známe, že na Slovensku sa stále nedajú stavať veterné elektrárne. Možno aj preto investori, ktorí podnikajú v tejto oblasti, hľadajú svoje uplatnenie na zahraničných trhoch. Jednej slovenskej firme sa podarilo napríklad presadiť vo Fínsku. Akciová spoločnosť E-Group tam ide stavať desaťmegawattovú veternú elektráreň.

Kúpili fínsku firmu

Spoločnosť E-Group je prvým slovenským investorom v spomínanej severskej krajine. Na tamojší trh prerazila vďaka kúpe fínskej firmy Posion Energia Oy. „Kúpou Posion Energia Oy a výstavbou veternej elektrárne úspešne završujeme prvú fázu nášho vstupu na fínsky energetický trh. Jeho potenciál je veľký, ale adekvátne silná je aj konkurencia, preto ma nesmierne teší, že sme sa v takomto náročnom prostredí dokázali ako prvá slovenská spoločnosť presadiť,“ uviedol generálny riaditeľ E-Group Anton Bielik.

Už v tomto roku

S výstavbou veternej elektrárne by mali Slováci začať už v júni tohto roka. Elektráreň bude stáť v meste Posio v južnom Laponsku. Vyrobená elektrine bude dodávaná do fínskej distribučnej siete. Výstavba veternej elektrárne si vyžiada 15 miliónov eur. Firma E-Group chce vo Fínsku realizovať aj ďalšie projekty. Nekonkretizovala však o aké projekty ide. „Momentálne o ďalších projektoch rokujeme,“ konštatoval slovenský investor.

Nestabilný zdroj

Podľa ostatnej analýzy Slovenskej elektrizačnej sústavy (SEPS) s výstavbou veterných elektrární na Slovensku sa nepočíta minimálne do konca roka 2016. SEPS považuje veterné, ako aj slnečné elektrárne, za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny. Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“. Nekontrolovateľnú výstavbu veterných elektrární nepodporuje ani ministerstvo hospodárstva.

Odporúčané články

Pri Žiline sa vraj chystá energetický podvod Projekt postaviť veterné parky na Orave je späť. Je reálny?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X