Slováci prestávajú meniť svojho dodávateľa energií

žiarovka Slovensko
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Celkový pokles zmeny dodávateľa energií je podľa ÚRSO spôsobený tým, že odberatelia, ktorí mali záujem zmeniť dodávateľa tak už urobili v predchádzajúcich rokoch.

Na Slovensku sa nateraz skončilo obdobie veľkého prechodu zákazníkov k iným dodávateľom energií. A to tak pri elektrine, ako aj pri plyne. Ako vyplýva z údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), kým pred troma rokmi bolo ochotných zmeniť svojho dodávateľa plynu necelých 100 tisíc odberateľov, v minulom roku to bolo už len okolo 50 tisíc. Aj na trhu s dodávkami elektriny zaznamenal pred troma rokmi regulátor výmenu svojho dodávateľa u zhruba 100 tisíc odberateľov, pričom vlani to bolo približne 70 tisíc.

Klesla dôvera k alternatívnym dodávateľom

„Celkový pokles je spôsobený tým, že odberatelia, ktorí mali záujem zmeniť dodávateľa tak už urobili v predchádzajúcich rokoch, ako aj skutočnosťou, že v mnohých prípadoch bola zmena dodávateľa podpísaná s viazanosťou na viac rokov a odberatelia z tohto dôvodu už opäť dodávateľa na istý čas nemenia,“ uviedol regulačný úrad. Pod zníženie počtu zmien dodávateľa sa podpísal aj krach niektorých alternatívnych dodávateľov. „Dôvera k alternatívnym dodávateľom sa týmto znížila,“ dodal regulátor.

ZSE Energia lídrom pri elektrine

Pri elektrine vlani evidoval regulátor šestnásť aktívnych dodávateľov. Pri domácnostiach si najväčších trhový podiel udržala spoločnosť ZSE Energia (37,3-percentný podiel). Nasledujú Stredoslovenská energetika (27,7), Východoslovenská energetika (21,5) a Slovenský plynárenský priemysel (5). V kategórii malých podnikov taktiež kraľuje ZSE Energia (38,4). V prvej štvorke sú ešte firmy Stredoslovenská energetika (28,3), Východoslovenská energetika (23,5) a Slovakia Energy (4). Aj na trhu s firemnými zákazníkmi má najväčší podiel firma ZSE Energia (27,2), nasledovaná Stredoslovenskou energetikou (17), dodávateľom SE Predaj (14), Východoslovenskou energetikou (12,6) a spoločnosťou ČEZ Slovensko (12,6).

Pri plyne kraľuje SPP

Trh s dodávkami plynu naďalej ovláda štátny Slovenský plynárenský priemysel. Pri dodávkach priemyselným odberateľom má takmer 52-percentný podiel. Druhým najväčším dodávateľom v tejto kategórii odberateľov je RWE Gas Slovensko (22,5) a tretím Elgas (6,2). Pri domácnostiach má Slovenský plynárenský priemysel až 70,2-percentný podiel. Nasleduje RWE Gas Slovensko (14,8) a ZSE Energia (6,3). Aj v kategórii malých podnikov má dominantné postavenie Slovenský plynárenský priemysel s trhovým podiel 69,5 %. Na druhom mieste skončila spoločnosť ČEZ Slovensko (10,4) a na treťom RWE Gas Slovensko (10). Regulátor evidoval vlani celkovo pätnásť aktívnych dodávateľov plynu, ktorí ponúkali svoje služby pre slovenské domácnosti. U firemných odberateľov mali relevantný trhový podiel deviati dodávatelia plynu a pri malých podnikoch to bolo sedem dodávateľov.

Chce to väčšiu osvetu

Pri zmene dodávateľa energií rozhoduje najmä ponúknutá cena. Nasleduje kvalita služieb zo strany dodávateľa, ako je poskytovanie poradenstva, osobný prístup a možnosť individuálnej ponuky, či zmluvné podmienky. Regulátor upozorňuje, že veľa odberateľov má zo strany svojho dodávateľa nastavené nevýhodné tarify a zmenou dodávateľa by tak mohli ušetriť značnú časť nákladov za dodávku energie. „K zvyšovaniu počtu odberateľov, ktorí zmenia dodávateľa isto napomôže ďalšia osveta,“ uzavrel regulačný úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví