Slovenské domácnosti majú lacnejší plyn ako ich českí susedia

Plyn ceny
Plynový horák SITA

Štandardná celková cena v susednej Českej republike je v priemere o 20 % vyššia oproti našim cenám.

V ostatnom období sa rozprúdila diskusia o cenách plynu pre domácnosti. Novinárska obec sa začala zaujímať, či by Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nemohol v súčasnosti z vlastného podnetu pristúpiť k zníženiu cien plynu. Na svetových trhoch totiž ceny plynu dosiahli niekoľkoročné minimum. Samotná komodita pritom tvorí zhruba polovicu z koncovej ceny plynu, ktorú platia odberatelia vo svojich faktúrach.

Cena komodity klesá

Pri plyne rátal regulátor pri stanovovaní cien, platných od začiatku tohto roka, s cenou okolo 21 eur za megawatthodinu, pričom burzová cena bola koncom marca na úrovni približne 12 eur. Regulátor do cien plynu však nechce zatiaľ zasahovať. Prípadné zníženie cien plynu nateraz necháva na samotných dodávateľov, keďže im určil len maximálne ceny, ktoré nesmú prekročiť. Nižšiu cenu však môžu podľa regulačného úradu ponúknuť odberateľom všetci dodávatelia a ukázať tak konkurenčný boj o zákazníka v praxi. V pondelkovom rozhovore pre denník Pravda predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík už pripustil, že regulátor otvorí v priebehu roka nové cenové konanie. Nie sú totiž ochotní čakať donekonečna na to, ako sa zachovajú dodávatelia. Kedy presne by mohol regulátor začať s cenovým konaním, však Holjenčík neprezradil.

Slováci verzus Česi

Slovenskí dodávatelia sa zatiaľ k hromadnému znižovaniu cien plynu pre domácnosti neodhodlali. Možno im aj nahráva fakt, že štandardná celková cena v susednej Českej republike je v priemere o 20 % vyššia oproti našim cenám. Porovnali sme aktuálne cenníky dvoch najväčších dodávateľov plynu na Slovensku a v Čechách. Slovenskí dodávatelia SPP a RWE Gas Slovensko účtujú svojim zákazníkom z radov domácností na základe rozhodnutia regulátora maximálne ceny plynu na úrovni od 0,0348 do 0,0501 eur za kilowatthodinu (v závislosti od kategórii odberateľa – poz. red.). České domácnosti zaplatia svojim dodávateľom, spoločnostiam RWE a E.ON od 0,04 do 0,06 eur za kilowatthodinu odobratého plynu (pri kurze 1 eur = 27 CZK). Tu treba dodať, že odberatelia plynu môžu od svojich dodávateľov získať ešte rôzne druhy zliav, čiže v konečnom dôsledku môžu za plyn zaplatiť menej, ako uvádzajú zverejnené oficiálne cenníky.

Pokles cien od nového roka

Ceny plynu sa ostatne menili začiatkom roka. Regulačný úrad koncom vlaňajška rozhodol, že domácnosti zaplatia oproti minuloročným cenám v priemere o 3,6 % menej. Klesli aj ceny plynu pre malé podniky, ktorým na Slovensku ešte stále určuje cenu regulačný úrad, a to v priemere o 2,88 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RWE Gas SlovenskoSPP Slovenský plynárenský priemysel