Slovenské železnice si vybrali svojich dodávateľov energií

železnice
Ilustračné foto pixabay.com

Železnice SR uzavreli zmluvu o dodávke elektriny v tomto roku so spoločnosťou Stredoslovenská energetika a zmluvu o združenej dodávke plynu so spoločnosťou Elgas. Železničná spoločnosť Slovensko bude odoberať plyn od SPP.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) uzavreli zmluvy o združenej dodávke energií v tomto roku. So spoločnosťou Stredoslovenská energetika, a.s. Žilina podpísali zmluvu o dodávke elektriny a so spoločnosťou Elgas, s. r. o. Považská Bystrica zmluvu o združenej dodávke plynu. Štátny prevádzkovateľ železničnej infraštruktúry vybral obe firmy v užšej súťaži s využitím elektronickej aukcie, pričom v oboch častiach predložili ponuku traja uchádzači. Predpokladaná cena zákazky na základe spotreby železničiarov v predošlom období je 18,66 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (22,4 mil. eur vrátane dane).

Nevedia ešte koľko zaplatia

„Celkovú konečnú hodnotu zákazky nie je možné stanoviť presne, nakoľko predmetom obstarávania a kritériom na vyhodnotenie bola jednotková cena za komoditu. Celková cena závisí od výšky distribučných poplatkov, spotrebnej dane a DPH,“ oznámili ŽSR s tým, že na vyhodnotenie ponúk použili automatizovaný spôsob vyhodnotenia. V elektronickej aukcii bolo stanovené ako kritérium najnižšia cena za 1 MWh komodity bez distribúcie, spotrebnej dane a DPH. Stredoslovenská energetika navrhla cenu 41,52 eur bez DPH a Elgas ponúkol cenu 22,65 eur bez DPH.

Odoberú tisíce megawattov

Železnice SR predpokladajú odobrať za dvanásť mesiacov elektrinu v objeme 113 413 megawatthodín (MWh). Zvolili režim prenesenej zodpovednosti za odchýlku na dodávateľa, pričom úspešný uchádzač prevezme zodpovednosť za zúčtovanie odchýlok za všetky odberné miesta obstarávateľa. Prenesená zodpovednosť za odchýlku na dodávateľa bola ocenená samostatne na 1 MWh elektriny spotrebovanej a dodanej do miestnej distribučnej sústavy, pričom celkový objem dodanej elektriny od všetkých dodávateľov môže dosiahnuť 550 tisíc MWh ročne. Predpokladané maximálne množstvo odberu zemného plynu za dvanásť mesiacov je 60 tisíc MWh.

Plyn aj od SPP

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) vynaloží na dodávku zemného plynu pre svoje merané odberné miesta, vrátane zabezpečenia jeho prepravy a distribúcie, za dva roky 1,31 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Za dodávateľa vybrala Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) vo verejnej súťaži spomedzi ponúk troch uchádzačov, pričom použila elektronickú aukciu. Predpokladaná cena zákazky bola 1,66 mil. eur bez dane. Vyplýva to z výsledku súťaže vyhlásenej vlani v auguste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetika