Slovenskí energetici výrazne ovplyvňujú štátny rozpočet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze energetika všeobecne
pixabay.com Ilustračné foto

Ďalšie meškanie dostavby Atómovej elektrárne Mochovce by mohlo spôsobiť výpadok v štátnom rozpočte.

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020, o ktorom budú poslanci rokovať na aktuálnej parlamentnej schôdzi, obsahuje viacero rizík. Konštatujú to analytici menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS), podľa ktorých však len mierne prevažujú riziká s negatívnym vplyvom na výšku deficitu. Možné riziká môžu totiž vo veľkej miere pokryť aj viacero rozpočtovaných rezerv, napríklad na mzdy a poistné, na významné investície či zhoršenie daňových a nedaňových príjmov, ktorých celková výška dosahuje takmer 600 mil. eur. „Aj po zohľadnení rozpočtovaných rezerv pretrváva riziko mierne vyššieho ako rozpočtovaného deficitu,“ konštatuje sa v analýze rozpočtu. Pri naplnení všetkých identifikovaných rizík by sa tak deficit oproti rozpočtovanej úrovni mohol prehĺbiť o 0,1 % hrubého domáceho produktu.

Riziká pri dividendách

Analytici centrálnej banky na príjmovej strane hovoria ako o negatívnom riziku najmä o rozpočtovanej výške dividend z SPP a z VSE Holdingu. Pozitívne riziko predstavujú naopak dividendy SEPS. Výpadok v rozpočte by mohlo spôsobiť aj prípadné ďalšie odsunutie termínu spustenia nových blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, keďže sa v budúcom roku už počíta s navýšením príjmov Národného jadrového fondu o povinné príspevky od prevádzkovateľov jadrových zariadení. Negatívne riziko analytici identifikovali aj pri rozpočtovaní nepriamych daní, najmä čo sa týka príjmov z predaja emisných povoleniek.

Plánované deficity

Návrh rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky pritom počíta v roku 2018 s deficitom na úrovni 0,8 % hrubého domáceho produktu. Ako upozorňujú analytici NBS, oproti poslednému programu stability, ktorý vláda posielala do Bruselu, sa tak rozpočtové ciele pre budúci rok uvoľnili o 0,3 % výkonu ekonomiky. Dosiahnutie strednodobého cieľa v podobe štrukturálneho deficitu na úrovni 0,5 % sa posunulo z roku 2018 na rok 2020. V tomto roku by mal deficit verejných financií dosiahnuť 1,6 % hrubého domáceho produktu a tak sa predpokladá prekročenie rozpočtovanej úrovne o 0,3 % výkonu ekonomiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať