Slovenskí motoristi by mali tankovať lacnejšie

benzín, tankovanie, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, Getty Images

Na slovenských čerpacích staniciach by mali ceny pohonných látok klesnúť. „Veľa dôvodov pre rast ceny na ropnom trhu nevidíme a predpokladáme, že budúci týždeň by ceny na pumpách mohli mierne klesnúť,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová. Dôvodom pravdepodobného poklesu cien benzínov a nafty na slovenských čerpačkách je vývoj svetových cien ropy.

Vývoj cien na ropnom trhu

„Ceny na ropnom trhu počas tohto týždňa zväčša klesali. Aktuálne sa cena ropy Brent pohybuje pod hladinou 58 amerických dolárov za barel. Aj naďalej ropu tlačia nadol obavy zo spomaľovania čínskej a globálnej ekonomiky, čo môže viesť k ochladeniu dopytu po rope. Podpisuje sa pod to hlavne stále nedoriešený zahranično-obchodný spor medzi USA a Čínou, ale aj neistota ohľadom brexitu,“ priblížila Glasová. Ruku k dielu podľa nej pridáva aj potenciálne rozpútanie obchodnej vojny medzi USA a EÚ, keďže Svetová obchodná organizácia tento týždeň rozhodla v kauze Boeing v prospech Spojených štátov. USA tak môžu zaviesť dovozné clá na tovary z únie, a to v objeme 7,5 miliardy eur.

Tankujeme lacnejšie ako vlani

Ako informoval Štatistický úrad SR, priemerné ceny pohonných látok sa v minulom týždni (39. týždeň), v porovnaní s tým predchádzajúcim týždňom, zvýšili. Pohonné látky zdraželi po dvoch týždňoch cenového poklesu. Cena 95 aj 98-oktánového benzínu počas uplynulého týždňa vzrástla o rovné 1 %. Najpredávanejší 95-oktánový benzín tak v priemere stál 1,334 eur za liter a 98-oktánový benzín 1,521 eur za liter. Ceny nafty taktiež zaznamenali rast, a to o 2 % na 1,241 eur za liter.

„V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška tankujeme 95-oktánový benzín lacnejšie o 5,3 %, 98-oktánový o 5,5 % a za naftu platíme o 3,5 % menej. V porovnaní s úvodom tohto roka, kedy boli ceny najnižšie, nás ale 95-oktánový benzín vychádza zhruba o 8 % drahšie,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová bankaŠtatistický úrad SR