Slovenskí motoristi tankujú stále lacnejšie

Benzín, nafta, čerpacia stanica
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Pohonné látky na slovenských čerpacích staniciach by mali naďalej klesať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová. Počas tohto týždňa (11. týždeň) sa ceny ropy prepadli až pod hranicu 25 amerických dolárov za barel a dostali sa tak na najnižšiu úroveň za zhruba 18 rokov. „Ceny čierneho zlata sú naďalej pod 30-dolárovou hranicou. A vzhľadom na aktuálny pokles predpokladáme, že ceny benzínu na čerpacích staniciach budú aj v nasledujúcom týždni mieriť smerom nadol,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Tankujeme lacnejšie ako vlani

Ceny 95-oktánového benzínu sa na našich pumpách v 11. tohtoročnom týždni oproti desiatemu týždňu znížili až o 2,4 %. Cena tohto typu benzínu sa tak nachádza na priemernej úrovni 1,240 eur za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola v sledovanom týždni na úrovni 1,421 eur za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu taktiež výrazne klesla o 1,9 %. K zlacneniu, až o 2,7 % došlo aj v prípade nafty, ktorej cena klesla na úroveň 1,132 eur za liter. „Pokles cien pohonných látok na našich pumpách bol výsledkom poklesu cien ropy na svetovom trhu, ku ktorému opäť dochádza od začiatku tohto mesiaca,“ dodala Glasová.

Ceny na našich pumpách klesajú už od začiatku tohto roka. V porovnaní s úvodom roka je 95-oktánový benzín lacnejší o 7,5 % a nafta až o 9,6 %. V medziročnom porovnaní, teda v porovnaní s jedenástym týždňom 2019, sú ceny 95-oktánového benzínu už nižšie, a to o 4,3 %. Lacnejší je aj 98-oktánový benzín, a to o 5,4 %. „Najviac dokážu ušetriť majitelia naftových motorov, ktorí medziročne tankujú naftu lacnejšie až o 9 %,“ doplnila analytička.

Ceny čierneho zlata stále klesajú

Od začiatku marca ceny čierneho zlata opäť klesajú. Ropa Brent sa dokonca koncom minulého týždňa prepadla až k 33-dolárovej hranici a naďalej mierila nadol. Prepad cien ropy je podľa analytičky výsledkom paniky na trhu, ktorá súvisí so šírením pandémie koronavírusu vo svete, ohrozuje globálnu ekonomiku a teda aj dopyt po rope. Okrem toho, Rusko odmietlo pristúpiť na dohodu kartelu OPEC o navýšení ťažobných škrtov z dôvodu straty trhového podielu. Saudská Arábia v nadväznosti na to vyhlásila takpovediac cenovú vojnu a zvyšovanie svojej produkcie.

„Keďže nedošlo k dohode, od apríla už nie sú producenti OPEC+ viazaní žiadnymi ťažobnými limitmi, čo bude znamenať výrazný nárast ponuky, ktorá bude vysoko prevyšovať dopyt. Saudská Arábia sa rozhodla navyšovať svoju produkciu a podobne ako Rusko, uprednostnila získavanie trhového podielu pred cenovou stabilitou. Globálny dopyt po rope bude teda zrejme klesať a ponuka naopak rásť,“ uzavrela Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Poštová banka