Slovensko má v Senci prvú veľkokapacitnú batériu

Pr fuergy foto.jpg
Veľkokapacitná batéria Foto: FUERGY

V priemyselnom parku v Senci uviedli do prevádzky veľkokapacitnú batériu brAln. Batéria vyvinutá slovenskou spoločnosťou FUERGY má kapacitu 432 kilowatthodín a riadi ju umelá inteligencia. Firma FUERGY na projekte prvého smart batériového riešenia spolupracovala s dodávateľom elektrickej energie G&E Trading, ktorý zároveň aj celú investíciu zafinancoval.

„Ceny elektrickej energie pred pandémiou COVID-19 neustále rástli. Bez zásadných zmien v elektroenergetike bude po obnovení ekonomiky tento trend pokračovať. Preto sme hrdí, že sa už aj na Slovensku môžeme pochváliť moderným bezemisným riešením pre viaceré problémy, ktoré momentálne brzdia našu energetiku,” uviedol výkonný riaditeľ FUERGY Radoslav Štompf.

Partnerom inštalácie je aj spoločnosť PPA Power DS. Tá je správcom lokálnej distribučnej siete pre priemyselný park Prologis v Senci. Prvou budovou, ktorej spotreba energie je regulovaná batériou sa stalo sídlo a sklad logistickej spoločnosti Gebrüder Weiss.

Umelá inteligencia

Hlavnou úlohou smart batériového riešenia, zjednodušene povedané, je nabíjať batériu v čase, keď je elektriny v sieti prebytok, a teda je lacná, a využívať ju v čase drahých špičiek, keď je jej nedostatok. Zároveň batéria pomáha eliminovať výkyvy v napätí a stabilizovať prenosovú sústavu.

Systém brAIn by FUERGY sa s pomocou umelej inteligencie učí o energetickom správaní budovy. Získané údaje s dátami z externých zdrojov a predikciami vyhodnocuje, rozhoduje sa. Následne autonómne riadi nabíjanie a vybíjanie batérie, prípadne lokálne vyrobenú energiu, napríklad z fotovoltiky. Vďaka IoT (z angl. „Internet of Things) funkcionalite vie ovládať aj energeticky náročné zariadenia zákazníka tak, aby bola ich prevádzka čo najlacnejšia. Odberné miesto tiež dokáže chrániť proti výpadkom prúdu, zabrániť prekročeniu rezervovanej kapacity a spolu s jalovým výkonom ju pomáha pre odberné miesto aj znížiť.

Batérie možno prepojiť

Smart batérie je možné virtuálne prepojiť. Dosiahnutý kumulatívny efekt má potenciál pomáhať sústave v oveľa väčšom meradle. Dokonca ani cieľ EÚ zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe energie už nemusí predstavovať hrozbu ale naopak. Vyrobená zelená energia môže byť využívaná maximálne efektívne, bezpečne a bez zbytočných strát.

FUERGY je slovenská technologická spoločnosť zaoberajúca sa energetickou optimalizáciou. Na tieto účely vyvinula vlastný modulárny batériový systém a softvérovú platformu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá vyhovuje špeciálnym potrebám energetického riadenia. FUERGY ponúka komplexné, na mieru šité riešenia s garanciou bezkonkurenčných úspor na nákladoch. Spoločnosť bola založená v roku 2017 expertmi na energetiku s cieľom zmeniť spôsob, akým ľudia využívajú a zdieľajú elektrickú energiu a urýchliť tým prechod na decentralizovanú energetiku s vysokým zastúpením obnoviteľných zdrojov.

Spoločnosť G&E Trading je dodávateľom elektriny a plynu s celoslovenskou pôsobnosťou. Na trhu pôsobí od roku 2016 a okrem dodávky energií ponúka aj poradenské služby. Spoločnosť sa zameriava na segment zákazníkov, ktorí vyžadujú individuálny prístup a podmienky, pričom sa vždy snaží zabezpečiť vyvážený pomer cena-kvalita-bezpečnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FUERGYG&E TradingPPA Power DS