Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
27. 03. 2014 17:29 Aktuality od vEnergetike|/SITASITA

Slovensko-maďarský plynovod od júla v testovacej prevádzke

Potrubie na slovenskej strane, ktorého výstavba sa začala na jar minulého roku, je už naplnené plynom na prevádzkový tlak. Štart komerčného využitia plynovodu je naplánovaný na 1. január budúceho roka.

Slovensko prepojilo s Maďarskom svoje plynovody. Podľa premiéra Roberta Fica je plynové prepojenie významný príspevok k energetickej bezpečnosti v regióne. „Nebudeme mať k dispozícii len rakúske a české prepojenie, ale budeme mať aj k dispozícii prepojenie slovensko-maďarské, čo nám umožní postupne sa napojiť na plynový koridor v Poľsku a potom smerom dole z Maďarska ísť ešte hlbšie na juh. Čiže severo-južné prepojenie sa stáva realitou,“ uviedol pri tejto príležitosti Fico.

Zatiaľ iba testovacia prevádzka

Potrubie na slovenskej strane, ktorého výstavba sa začala na jar minulého roku, je už naplnené plynom na prevádzkový tlak. „Plynovod je pripravený na použitie a po finálnom prepojení na maďarskú časť sa môže začať spoločná testovacia prevádzka. Testovacia prevádzka novovybudovaného prepojenia sa očakáva v najbližších mesiacoch,“ povedal pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Podľa premiéra by sa malo začať s testovacou prevádzkou od 1. júla. V tomto roku sa teda počíta s testovacou prevádzkou plynovodu. Štart komerčného využitia plynovodu je podľa spoločnosti Eustream, ktorá prevádzkuje prepravnú plynovú sieť, naplánovaný na 1. január budúceho roka.

Plynovod za milióny eur

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu vyšla na 170 mil. eur, z toho na slovenskej strane asi 21 mil. eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Niekoľko zaujímavostí z projektu:

– počet potrubí: 1 507 ks

– celková dĺžka dodaných potrubí: 19 335 m

– celková hmotnosť: 4 009 089 kg ocele

– 5 križovaní ciest a 1 križovanie železnice

– 14 križovaní vodných tokov vrátane rieky Ipeľ

– 4 križovania hydromelioračných zariadení

Zdroj: Eustream

Napojíme sa na chorvátsky LNG terminál

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Odporúčané články

Ožije slovensko-maďarský plynovod? Obchodníci naznačujú, že áno. Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X