Strana SaS kritizuje dodatok so Slovenskými elektrárňami, podľa Sulíka nie sme len v bode nula (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez nazvu 2 1.jpg
Tlačová beseda strany Sloboda a Solidarita. Zprava predseda strany Richard Sulík a podpredseda Karol Galek. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 17. apríla, 17:53

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva vládu, aby prehodnotila aktuálny dodatok k memorandu so Slovenskými elektrárňami. Ako ďalej liberáli informovali na tlačovej besede, podľa nich je jeho znenie pre Slovenskú republiku nevýhodné.

Nezáväzný dodatok

Predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík objasnil, že aktuálne vedenie rezortu hospodárstva uprednostnilo namiesto podpísania reálnej zmluvy so Slovenskými elektrárňami odobrenej Európskou komisiou ďalší nezáväzný dodatok.

Podľa neho pritom Slovenské elektrárne nedodajú predtým dohodnutých 6 terawatthodín elektriny, ale iba 2,7 terawatthodiny. „Bohužiaľ, nielenže sme v bode nula, ale Slovenské elektrárne sú povinné dodať o 60 % elektriny menej,“ zhrnul Sulík.

Komu ju predali?

Ako doplnil podpredseda SaS a bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, kľúčové je práve uvedené krátenie dodávok a fakt, že zvyšnú elektrinu tak bude musieť kupovať štátne SPP za trhové ceny.

Liberálov taktiež zaujíma, kde skončila elektrina, o ktorú boli ukrátené dodávky pre Slovensko. „Elektriny je dosť, aby domácnosti dostali 6 terawatthodín. Kde tá elektrina skončila, komu ju Slovenské elektrárne predali?“ pýtal sa na tlačovej besede Sulík.

SaS žiada, aby rezort hospodárstva vysvetlil svoje kroky a obáva sa, že reálna zmluva so Slovenskými elektrárňami sa už do volieb podpísať nestihne. „Stále sa bavíme o nezáväznom dodatku k nezáväznému memorandu,“ zhrnul aktuálnu situáciu Galek. Podpísanie plnohodnotnej zmluvy sa tak podľa liberálov odsúva a hrozí, že sa k nej Slovensko nikdy nedostane.

Reakcia Hirmana

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman v reakcii na vyjadrenia strany SaS uviedol, že dodávky najlacnejšej elektriny pre slovenské domácnosti nielen na tento rok, ale až do roku 2027, sú zabezpečené vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami, ktoré podpísal spolu s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom.

Na rozdiel od memoranda podpísaného Richardom Sulíkom sme v ňom ochránili aj záujmy občanov, štátu a SPP,“ skonštatoval.

Vyjadrenia liberálov označil za zavádzanie a nepochopenie textu dodatku memoranda. „Netreba šíriť paniku a strašiť ľudí ani v prípade zásob plynu. Zásoby máme už v tejto chvíli dostatočné na to, aby sme dokázali zvládnuť ďalšiu vykurovaciu sezónu,“ uviedol Hirman.

Je podľa neho kontraproduktívne predkladať neodborné a nekvalifikované opatrenia, ktoré by na trh priniesli nestabilitu, tak ako to robí strana SaS.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Memorandum berú ako záväzok

Samotné Slovenské elektrárne v reakcii uviedli, že dodatok memoranda je v prospech domácností. Vďaka nemu sa dohodli dodávky za zvýhodnenú cenu až do roku 2027 v hodnote takmer dve miliardy eur.

Ako dodali, memorandum síce nikdy nebolo oficiálne notifikované Európskou komisiou, Slovenské elektrárne k nemu ale pristupujú ako k reálnemu záväzku voči krajine, kde pôsobia.

„Podľa memoranda celkový objem elektriny, ktorý nebude môcť byť dodaný v tomto roku, Slovenské elektrárne plánujú v budúcom roku v plnej výške finančne kompenzovať Slovenskému plynárenskému priemyslu,“ uviedla ďalej spoločnosť.

Jedna z najnižších cien v Únii

Obyvatelia Slovenska, SPP ani štátny rozpočet tak podľa nej nebudú finančne dotknutí nižšou tohtoročnou dodávkou elektriny zo Slovenských elektrární.

„Naopak, podľa memoranda Slovenské elektrárne budú dodávať domácnostiam na Slovensku jednu z najlacnejších cien elektriny v rámci Európskej únie až do roku 2027, čo je ďalšia pomoc nad rámec pôvodne dohodnutého objemu 6,15 TWh elektriny na obdobie rokov 2023 a 2024 za cenu 61,21 eur MWh,“ uzavreli Slovenské elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerKarel HirmanKarol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárne