Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VSE
Ilustračné foto VSE
21. 07. 2014 14:00 Špeciál od vEnergetike.skSITA

ŠPECIÁL: Na múdre elektromery si ešte chvíľu počkáme

Aj keď proces je v plnom prúde, distribučné spoločnosti v súčasnosti pracujú na potrebných prípravných prácach a vykonávajú testovanie. Stále zostáva otázne, kto múdre elektromery zaplatí.

Vláda minulý rok schválila plán inštalácie inteligentných meracích systémov (IMS) na Slovensku. Distribučné spoločnosti si tak mohli začiatkom tohto roka vykasať rukávy a pustiť sa do inštalovania múdrych elektromerov pre svojich zákazníkov, ktorí majú ročnú spotrebu vyššiu ako štyri megawatthodiny. Aj keď proces je v plnom prúde, väčšina spotrebiteľov, ktorí spadajú do tejto skupiny, si musí na svoje inteligentné elektromery ešte chvíľu počkať. Distribučné spoločnosti totiž v súčasnosti pracujú na potrebných prípravných prácach a vykonávajú testovanie.

Príprava je dôležitá

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE-D) momentálne pripravuje výberové konania na kľúčové komponenty systému. „Paralelne s tým prebieha príprava a nastavovanie procesov prevádzky a údržby celého systému. Zároveň analyzujeme reálnu využiteľnosť jednotlivých funkcionalít požadovaných vyhláškou,“ priblížila aktuálne práce stredoslovenskej distribučky jej hovorkyňa Jana Bolibruchová. Východoslovenská distribučná hovorí, že tento rok bude predovšetkým rokom príprav a testovacích fáz nasadzovania IMS. „Celý proces sme odštartovali začiatkom apríla, kedy sme spustili pilotnú fázu projektu postupnej inštalácie inteligentných elektromerov na približne tisíc odberných miestach. Cieľom pilotnej fázy je výber finálnej technológie pre zabezpečenie plnohodnotnej funkčnosti celého inteligentného meracieho systému,“ spresnila hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová. Východoslováci sú tak momentálne vo fáze implementácie dátovej centrály pre diaľkový zber dát a manažment inteligentných meradiel a dátových koncentrátorov, ktoré spolu dokopy tvoria inteligentný merací systém.

Postupne začnú s montážou

Múdrym elektromerom sme sa venovali aj v staršom Špeciáli

ŠPECIÁL: Múdre elektromery odberateľov zrejme potešia

Po prípravných prácach by mala nasledovať reálna montáž múdrych elektromerov. „Čaká nás postupný proces inštalácie celkového počtu elektromerov, dátových koncentrátorov a proces implementácie dátovej centrály do prostredia spoločnosti. V najbližšom období budeme testovať najmä funkčnosť systému a procesov, následne po zvolení optimálnej technológie bude do procesu začlenený aj zákazník s poskytovaním dát a sledovaním jeho správania,“ dodala Danihelová. Bolibruchová zo stredoslovenskej distribučnej spoločnosti očakáva prvé reálne inštalácie koncom tretieho a vo štvrtom kvartáli tohto roka. Inteligentných elektromerov sa najskôr dočkajú najmä odberatelia s vyššou spotrebou elektriny. Teda aspoň tí, čo spadajú pod pôsobnosť Východoslovenskej distribučnej. Spoločnosť chce v rokoch 2015 a 2016 nasadzovať inteligentné meradlá prednostne na odberných miestach so spotrebou nad desať megawatthodín. „Pôjde o kategóriu menších podnikateľov, odberných miest s elektrickým vykurovaním, to jest približne 15 tisíc odberných miest,“ dodala Daniehlová, s tým, že do konca roka 2020 chce firma vymeniť približne 100 tisíc meradiel za inteligentné.

Pri inštalácii treba spolupracovať

Montáže inteligentných elektromerov sa spotrebitelia nemusia obávať. Nemusia sa o ne nikde uchádzať, či niečo navyše vybavovať. „Celý proces montáže bude koordinovaný našimi pracovníkmi, vrátane informovania zákazníkov, takže zákazníci nemusia nič proaktívne realizovať,“ hovorí Bolibruchová. Na druhej strane sa však od odberateľov očakáva pri inštalácii múdrych meradiel spolupráca s elektrikármi z distribučnej spoločnosti. Nariaďujem im to aj zákon. „Predpokladáme, že v niektorých prípadoch bude zo strany zákazníka potrebné upraviť miesto v jeho zariadení pre možnosť úspešného nainštalovania IMS,“ dodala Danihelová.

Upozornia vás vopred

Distribučná spoločnosť bude musieť odberateľa informovať o plánovanej výmene meradla minimálne 15 dní vopred. „Teda v praxi príde zákazníkovi s touto informáciu list a v prípade, ak mu navrhovaný termín nevyhovuje, skontaktuje sa s nami a dohodneme si iný, vzájomne vyhovujúci termín,“ spresnila Danihelová. Výmena meradiel sa podľa nej bude vykonávať štandardne počas dňa v pracovných hodinách. Odberatelia by mali po nainštalovaní múdreho elektromera na záver dostať od distribučnej spoločnosti informácie o spôsobe využitia nových možností.

Východniari sú spokojní

Ako bolo spomenuté vyššie, Východoslovenská distribučná v rámci pilotného projektu už nainštalovala spotrebiteľom tisíc inteligentných elektromerov. Predtým, ako sa celý projekt spustil, firma vybavila inteligentnými meracími systémami šesťtisíc odmerných miest. Disponuje teda prvými reakciami zákazníkov, ktoré sú pozitívne. „Spotrebitelia prejavili o novú technológiu záujem, prvotné reakcie sú pozitívne,“ konštatovala Danihelová.

Bude to niečo stáť

Podľa vládou schválenej koncepcie, by sa do roku 2020 malo na Slovensku nainštalovať 600 tisíc imteligentných meradiel. Nové elektromery by malo mať 120 tisíc podnikateľov a organizácií a 480 tisíc domácností. Analýza Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) hovorí o tom, že nás to bude celé stáť zhruba 90 miliónov eur. Stále je však otázne, že kto to všetko zaplatí. Ministerstvo hospodárstva SR tvrdí, že náklady budú znášať distribučné spoločnosti. Regulačný úrad má však akceptovať pri procese cenotvorby za distribúciu elektriny aj náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných elektromerov. „Montáž systému financujú jednotlivé distribučné spoločnosti. Samozrejme náklady na jeho vybudovanie sú nákladmi na zabezpečenie poskytovania služby. Aj preto sa snažíme pristupovať k inštalácii systému zodpovedne,“ reagovala na otázku, kto bude financovať IMS Bolibruchová zo spoločnosti SSE-D. „Oproti štandardným nákladom distribučnej spoločnosti vynakladaných do dnes plošne používaných systémov merania bude náklad na inteligentné meracie systémy približne dvoj až trojnásobne vyšší. Do celkovej ceny systému je nutné, samozrejme, zarátať aj náklad na nové IT technológie spracúvajúce všetky dáta, ktoré IMS bude v zmysle legislatívy poskytovať, čo je oproti dodnes používanému systému nová položka ako aj zvýšené náklady na prevádzku meracích systémov,“ uzavrela Danihelová z Východoslovenskej distribučnej.

Odporúčané články

ROZHOVOR: Múdry elektromer? Široké možnosti pre odberatateľa TÝŽDENNÍK: Inteligentné elektromery zdarma? Nie tak celkom..

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X