Spoločnosť Nafta bude jediným vlastníkom licencie na prieskum a ťažbu uhľovodíkov v oblasti Užhorodu

plyn, zemný plyn
Foto: Ilustračné, Getty images

Spoločnosť Nafta a.s., prostredníctvom svojej dcéry Nafta International B.V., uzavrela dohodu o kúpe akcií s firmou Cub Energy Inc. Podľa zmluvy Nafta odkúpi 50 % akcií v CNG Holdings Netherlands B.V. a stane sa tak jediným vlastníkom licencie na prieskum a ťažbu uhľovodíkov v oblasti Užhorodu. Dohodu ešte musia schváliť regulačné orgány na Ukrajine.

Oba podniky spolupracujú na projekte zameranom na prieskum Užhorodskej licencie už od roku 2016. Realizovali 3D seizmický prieskum a identifikovali niekoľko perspektívnych prospektov a realizovali aj prvý prieskumný vrt.

Získali ďalšiu príležitosť

„Prvýkrát sme vstúpili na ukrajinský trh aj práve vďaka uzatvoreniu partnerstva s Cub Energy a získaniu 50 % v licencii Užhorod. Získanie 100-percentného podielu v licencii nám dáva ďalšiu príležitosť pre flexibilnejší rozvoj aktivít ako aj investícií v tejto lokalite,” okomentoval obchod generálny riaditeľ Nafta a.s. Martin Bartošovič.

Užhorodská licencia s rozlohou približne 300 kilometrov štvorcových je geologickým pokračovaním vysoko preskúmaných oblastí na východe Slovenska a kopíruje trend objavených ložísk na Slovensku.

Pôsobí aj v ďalších krajinách

Nafta je medzinárodná spoločnosť so skúsenosťami v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Spoločnosť aktívne pôsobí okrem Slovenska aj v Českej republike, Nemecku, Rakúsku a na Ukrajine.

Majoritným, 56,15 % akcionárom spoločnosti Nafta a.s. je SPP Infrastructure, a.s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Akcionármi v spoločnosti SPP Infrastructure sú štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (51 %) a firma EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Bartošovič
Firmy a inštitúcie Cub EnergyNafta